فهرست بستن

بررسی واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

DeepCool یکی از شرکت‌هایی است که توانسته در چند سال فعالیت، به خوبی محصولاتش را براساس نیاز بازار ارتقا دهد و با این روش نظر کاربران را به محصولات خود جلب کند. این برند چینی در زمینه ساخت کولرهای آبی هم فعالیت خوبی دارد و تاکنون چندین مدل از محصولات این شرکت را بررسی کرده ایم. یکی از محصولات جدید این شرکت نسل دوم کولر GAMMAXX L240 است. این کولر به تازگی در اختیار ما قرار گرفته است و در این بررسی سعی داریم نگاهی اجمالی به طراحی و کارایی آن داشته باشیم. با بررسی نسخه دوم GAMMAXX L240 با ما باشید.

بسته بندی و محتویات داخل جعبه:

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

بسته بندی در GAMMAXX L240 نسخه دو از نظر ظاهری تفاوت چندانی با نسخه قبل ندارد. البته سایز جعبه نسخه دو ک‌می‌بزرگتر است و روی آن عبارت Anti-Leak Tech Inside دیده ‌می‌شود.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

مانند L240 نسل یک، تجهیزات در داخل کیسه پلاستیکی قرار دارد و بخش داخلی بسته بندی از جنس مقوا است. در قسمت پشتی بسته بندی مانند همیشه شاهد ارائه اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی و امکانات محصول هستیم.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

مانند قبل در بسته بندی کولر، دو فن دوازده سانتی متری RGB از نوع Hydro Bearing وجود دارد.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

مانند نسل اول این خنک کننده، در داخل بسته بندی دو کیسه قرار دارد که در داخل یکی کنترلر به همراه کابل‌ها و  دیگری صفحه فلزی و پیچ‌ها در داخل آنها تعبیه شده است.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

 روی کیسه دوم عبارت اینتل و ای ام دی دیده ‌می‌شود که نشان دهنده تعبیه امکانات جانبی نصب خنک کننده روی سوکت‌های اینتل و ای ام دی است.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

همچنین رادیاتور مشکی رنگ و پمپ و بلاک خنک کننده که روی آن لوگوی Deep Cool درج شده است و به وسیله دو لوله به یکدیگر متصل شده اند دیده ‌می‌شود.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

لوله‌ها برای مقاومت بهتر و طول عمر بیشتر دارای پوشش هستند که این موضوع خیال کاربر را تا حدود زیادی راحت ‌می‌کند.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

در این نسخه برای پوشش بخش مسی روی بلاک خنک کننده Deep Cool از یک برچسب استفاده کرده است که روی آن اشاره شده است، هشدار قبل از استفاده برداشته شود. اغلب برند‌ها از برچسب‌های شفاف برای محافظت از پشت بلاک استفاده ‌می‌کنند که این موضوع باعث خطای چشم شده و کاربران فراموش ‌می‌کنند این برچسب‌های شفاف را پیش از نصب بردارند. شرکت دیپ‌کول عمدا از یک برچسب شیری رنگ در پشت بلاک استفاده کرده است تا احتمال بروز چنین خطایی را کاهش دهد. خنک کننده نسل دوم GAMMAXX L240 ک‌می‌بزرگتر از نسل اول است اما این تفاوت اصلی این دو سری نیست.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

وجه تمایز اصلی این دو سری استفاده از فناوری ضد نشت است که باعث شده سایز و ک‌می‌وزن محصول بیشتر شود. البته وجود این فناوری باعث ‌می‌شود که دیگر نگران نشت مایع خنک کننده روی مادربرد و دیگر بخش‌ها نخواهید بود.

مشخصات فنی و فناوری:

برای مقایسه راحت تر، مشخصات فنی دو خنک کننده را به صورت جدول در کنار یکدیگر قرار دادیم. با توجه به جدول مشاهده ‌می‌کنید که این دو محصول از نظر مشخصات تفاوت زیادی ندارند.

مدل GAMMAXX L240 GAMMAXX L240 V2
سوکت‌های قابل پشتیبانی AM4/AM3+/AM3/ AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 LGA20XX/LGA1366/LGA115X AM4/AM3+/AM3/ AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 LGA20XX/LGA1366/LGA115X
ابعاد پمپ 47×79×91 میلی متر 47×79×91 میلی متر
ابعاد رادیاتور 27×120×274 میلی متر 27×120×282 میلی متر
جنس رادیاتور الومینیوم الومینیوم
ابعاد و تعداد فن‌ها دو فن 12 سانتی متری دو فن 12 سانتی متری
میزان جریان هوای فن‌ها 69.34 69.34
نوع فن‌ها Hydro Bearing Hydro Bearing
سرعت پمپ خنک کننده 2550 دور در دقیقه با 10 درصد بالا و پایین 2400 دور در دقیقه با 10 درصد بالا و پایین
سازگاری RGB با برندهای Asus, MSI, Gigabyte, Asrock Asus, MSI, Gigabyte, Asrock, Razer
عمر مفید پمپ 120 هزار ساعت 120 هزار ساعت
میزان نویز فن زیر 30 دسی بل زیر 30 دسی بل
وزن خالص 1204 گرم 1320 گرم

مانند نسل اول، ضخامت رادیاتور در بیشترین میزان به ۴.۵ سانتی متر ‌می‌رسد. این میزان فضای کافی را به کاربر ‌می‌دهد تا بعد از نصب فن‌ها هم بتواند فاصله کافی در بخش بالای مادربرد داشته باشد. با این وجود حتی بعد نصب فن‌ها موردی نخواهید داشت و این مورد باعث ‌می‌شود که بتوانید مدیریت بهتری در داخل کیس داشته باشید و گردش هوای به خوبی انجام شود. در مورد عایق کاری و اتصالات نسل دوم این خنک کننده بهینه تر شده است. اتصالات در نزدیک موتور و بخش خنک کننده از نوع فلزی و قابل حرکت است که ‌می‌توان براساس نیاز آن را تغییر جهت داد. مقاومت اتصالات خوب است و مورد یا مشکلی در این زمینه دیده ‌نمی‌شود.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

بلاک خنک کننده از جنس مس است که انتقال حرارت را بهتر انجام ‌می‌دهد. مانند دیگر خنک کننده مورد بررسی، در داخل این بخش به ترتیب از بالا به پایین یک موتور قوی برای ایجاد جریان مایع با فشارتر، محور سرامیکی با کارایی و طول عمر بالا بیشتر، پروانه با طراحی پشت بسته برای ایجاد فشار بیشتر مایع و در نهایت بلاکی که از مس خالص ساخته شده است که روی پردازنده قرار ‌می‌گیرد و باعث ‌می‌شود گرمای پردازنده با سرعت به مایع خنک کننده منتقل شود. این بلاک مسی با تعداد زیادی پیچ ثابت شده است که نقش بسزایی در انتقال حرارتی ایفا ‌می‌کند. در بخش بالایی که حالت آینه ای دارد لوگوی Deep Cool درج شده است و دارای نورپردازی است. این خنک کننده هم در نسخه اول و هم در نسخه دوم امکان همسان سازی نورپردازی RGB با مادربردهای ایسوس، ام اس ای، گیگابایت و ازراک را دارد، اما آنچه که نسخه دوم این واترکولر را متمایز ‌می‌کند، اضافه شدن امکان همسان سازی RGB با اکو سیستم Razer Chroma RGB است. این بدان معنا است که شما ‌می‌توانید در صورتی که محصولی مجهز به RGB ساخت برند Razer داشته باشید و یا مادربرد شما از قابلیت نورپردازی پشتیبانی کند براحتی علاوه بر نوع نورپردازی مادربرد، خنک کننده را هم کنترل کنید.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

نکته جالب این که وقتی همزمان نور فن‌های خنک کننده تغییر ‌می‌کند رنگ بخش بلاک خنک کننده هم تغییر ‌می‌کند که این موضوع باعث جذابیت بهتر ‌می‌شود.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

همچنین سیستم ضد نشتی که Deep Cool در این محصول استفاده کرده است باعث ‌می‌شود زمانی که فشار داخل خنک کننده در زمانی که در زیر فشار قرار دارد تغییر ناگهانی پیدا نکند. بر خلاف نسل قبل خنک کننده آبی که تغییرات فشار زیادتر بود، تغییرات فشار در این خنک کننده با زاویه منطقی تغییر ‌می‌کند.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2

در نمودار خط آبی خنک کننده با سیستم ضد نشت و سفید بدون سیستم نشت. همچنین Deep Cool سعی کرده است با بهینه سازی مایع داخل خنک کننده یا کولانت باعث بهبود کارایی آن شده است.

نصب و تست:

نصب خنک کننده داخل کیس سخت نیست و ‌می‌توانید با صرف یک زمان منطقی و با حوصله براحتی رادیاتور را نصب کنید. به همراه خنک کننده یک بسته کوچیک خمیر سیلیکون هم قرار داشت که ما از آن استفاده کردیم. داخل بسته بندی خمیر زیادی نیست اما با این وجود برای نصب اولیه کافی است. مانند محصولات قبل بعد از نصب خنک کننده سیستم دمای پردازنده را در حالت‌های مختلف فرکانس در حالت Idle و پردازش تست کردیم که نتیجه آن را در جدول ذیل ‌می‌بینید.

این واتر کولر را با سیستم تست مجهز به پردازنده Intel Core i7 8700K تست کرده ایم و در جدول دما به سانتیگراد درج شده است:

Core i7 8700K واترکولر Gammaxx L240 واترکولر Gammaxx L240 V2
  حالت بیکاری حالت پردازشی (حداکثر لود) حالت بیکاری حالت پردازشی (حداکثر لود)
فرکانس دیفالت 34 67.8 34 66.4
فرکانس 4.8 گیگاهرتز تمام هسته‌ها 35.5 78.1 35.1 76.9
فرکانس 4.9 گیگاهرتز تمام هسته‌ها 36.4 84.7 36.1 82.6

براساس اطلاعات فنی میزان نویز فن‌ها کمتر از 30 دسی بل در حداکثر میزان دور است. از آنجایی که دستگاه اندازه گیری دقیق میزان نویز فن را نداشتیم تصمیم گرفتیم وضعیت صدای فن را به صورت تجربی در نظر بگیریم. در کل صدای فن‌ها در بیشترین میزان دور در نیمه شب و در محیط ساکت هم صدای فن مناسب بود. البته صدای فن‌ها به طور کامل شنیده ‌می‌شد اما مشکل ساز و آزار دهنده نبود.

نتیجه گیری:

واقعیت امر این است که آنچه که امروز پس از بررسی این واتر کولر مشاهده کردیم، پیشرفت قابل توجه شرکت دیپ کول در توسعه و افزایش کیفیت محصولات خود بوده است. امروزه محصولات این شرکت یکی از مطمئن ترین و با کیفیت ترین محصولات بازار است. واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2 نیز بی شک محصولی دوست داشتنی و مطمئن در بازار است که به لطف فن آوری ضد Leakage دیپ کول، دیگر هرگز نگران نشتی از واترکولینگ خود نخواهید بود. دیپ کول نه تنها در دنیا بلکه در بازار ایران هم جایگاه خاص خود را پیدا کرده است و کاربران زیادی به دنبال خرید محصولات خوش ساخت و لوازم جانبی با کیفیت برند محبوب دیپ کول هستند.

اگرچه ما امکان تست این واتر کولر را بر روی سیستم‌های مختلف را نداشته ایم، اما با همین پردازنده ای که در اختیار داشتیم، نتایج بدست آماده کاملا مناسب، خوب و قابل قبول بود. با توجه به سازگاری بالای این واترکولر با اغلب سوکت‌ها، ‌می‌توانید با خیال راحت نسبت به تهیه این واترکولر خوش ساخت اقدام کنید و ضمن خنک نگاه داشتن دمای پردازنده، روشنایی و رقص نور هیجان انگیزی را به سیستم خود هدیه دهید. واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2 در بازار‌های جهانی به قیمت حدودی 90 دلار و در بازار ایران نیز در حال حاضر به قیمت حدودی 3.300.000 تومان با ضمانت یک ساله به فروش ‌می‌رسد.

در مجموع این کولر را به کلیه کاربران حرفه ای، گیمر‌ها، استریمر‌ها، و دوستانی که در سطح پایه نیاز به اورکلاک دارند، پیشنهاد ‌می‌کنیم و نشان پیشنهاد شده توسط سخت افزار را به آن اهدا ‌می‌کنیم.

واترکولر DeepCool GAMMAXX L240 V2
مزایا:

  • کارایی خوب در مقایسه با قیمت
  • پشتیبانی اغلب سوکت‌های پردازنده
  • وجود نورپردازی RGB در فنها و بلاک کولر
  • کارایی خوب و نویز مناسب پمپ در زمان کار
  • پشتیبانی از سیستم ضد نشت اختصاصی دیپ کول
  • نورپردازی قابل همسان سازی با RGB مادربردهای همه ی برندها
  • پشتیبانی از نورپردازی Razer Chroma RGB (این مورد در نسخه قبلی پشتیبانی نمیشد).   
معایب:

  • اگر کمی‌سخت گیر باشیم، صدای فن ‌می‌توانست کمتر باشد!
  • عدم وجود کنترلر RGB مستقل (یعنی برای استفاده از نورپردازی باید مادربرد شما قابلیت مدیریت نورپردازی داشته باشد)
پیشنهاد سخت‌افزارمگ:

  • خنک کننده ای با کارایی و امکانات خوب که ‌می‌تواند به خوبی هوای پردازنده شما را داشته باشد!

8.9امتیاز8.9کارایی8.9امکانات8.8طراحی8.9ارزش خرید

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *