برای نخستین بار جریان خروجی یک ستاره جوان توسط جیمز وب به ثبت رسید

تلسکوپ جیمز وب ناسا تصاویری را مربوط به پدیده هربیگ هارو ثبت کرده است که یک جریان جت دو قطبی با سرعت بالا در فضا محسوب می‌شود.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تصاویر جیمز وب مربوط به یک جرم فضایی با فاصله تقریباً ۱۰۰۰ سال نوری از زمین است که در صورت فلکی بر ساووش قرار دارد. هربیگ هارو به نواحی نورانی در اطراف ستاره‌های بسیار جوان گفته می‌شود که در اثر بادهای ستاره‌ای یا جریان‌های خروجی گاز ستاره‌ها به صورت امواج شوکی شکل دیده خواهد شد.

تبلیغات

در تصویر جدید جیمز وب ناسا از این ستاره جوان یک جریان خروجی مربوط به پیش ستاره کلاس صفر دیده می‌شود. این ستاره شبیه به خورشید بوده و سن آن تنها چند ۱۰ هزار سال است. جرم آن نیز حدود ۸ درصد از جرم خورشید امروزی است که در نهایت مشابه خورشید خواهد شد.

جیمز وب برای تصویربرداری از این ستاره جوان از ابزار فرو سرخ به عنوان یک روش قدرتمند در رصد ستاره‌های تازه متولد شده استفاده کرده است. این ستاره‌ها در بدو تولد درون گازهای ابر مولکولی اطراف خود پنهان بوده و باید از طریق تصویربرداری فرو سرخ آنها را مشاهده کرد. همچنین در این تصاویر امواج شوک به صورت مجموعه به سمت پایین چپ بالا و راست قرار دارند. همچنین امکان مشاهده جت دو قطبی نازکی توسط این شوک‌ها ایجاد شده است.

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.