فهرست بستن

با Multi GPU خداحافظی کنید؛ تنها RTX 3090 در آرایش چند کارت گرافیک قابل استفاده است

«انویدیا» به تازگی کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 را معرفی کرده و اینک مشخص شده است که ضربه‌ای دیگر بر پیکربندی Multi GPU وارد شده است. دنیای استفاده از چند کارت گرافیک همزمان در حال نابودی است. علت چیست؟

علاقه AMD و NVIDIA برای پشتیبانی از آرایش Multi GPU همواره در حال کم رنگ شدن است. می دانیم که استفاده از دو کارت گرافیک مانند حالت NVIDIA SLI لزوماً به معنی دو برابر شدن قدرت پردازش‌های گرافیکی نبوده و از سوی دیگر، توسعه دهندگان بازی و نرم افزار نیز بسیاری از محصولات خود را بدون پشتیبانی از این قابلیت توسعه می‌دهند.

7AvKBrEC6Bru6Q8a.jpg

استفاده کنندگان از Multi GPU همواره در حال کاهش بوده و به نظر می‌رسد که به زمان مرگ این پیکربندی جذاب نزدیک شده‌ایم. انویدیا با معرفی کارت‌های گرافیک Ampere، نشان داد که بار دیگر گامی بزرگ در راستای دوری از Multi GPU برداشته است. از بین تمامی کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30، تنها کارت گرافیک RTX 3090 است که از پیکربندی Multi GPU با یک پل جدید NVLink پشتیبانی می‌کند.

این پل به تنهایی 79 دلار قیمت دارد. در نسل پیشین (Turing) کارت‌های گرافیک RTX 2070 Super، RTX 2080 Super، RTX 2080 و RTX 2080 Ti از NVLink و پیکربندی چند GPU پشتیبانی می‌کردند؛ با این وجود این تعداد در نسل جدید، تنها به یک عدد و RTX 3090 محدود شده است. افزون بر انویدیا، AMD نیز CrossFire را از کارت‌های گرافیک RDNA به کلی حذف کرده و حتی به نظر می‌رسد که تعداد محدودی از کاربران از پس پرداخت هزینه 3079 دلاری برای استفاده از دو کارت گرافیک RTX 3090 بر بیایند.

قیمت بالا در این پیکربندی، کاهش پشتیبانی موتورهای ساخت بازی و توسعه دهندگان از Multi GPU، عملکرد کمتر از انتظار و تقاضای پایین در این بخش، AMD و NVIDIA را به کاهش پشتیبانی و حتی قطع آن، از Multi GPU سوق می‌دهند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *