فهرست بستن

با پول پیش فروش سایپا، می توان صاحب بزرگ ترین خودروسازان جهان شد

با پول پیش فروش سایپا، می توان صاحب بزرگ ترین خودروسازان جهان شد

چند روز پیش در زمانی بسیار کوتاه، ۶ میلیون نفر آماده بودند تا با پیش خرید پراید، تیبا و وانت نیسان، به حساب شرکت خودروسازی سایپا پول واریز کردند. در این طرح، می‌بایست هر نفر ۲۵ میلیون تومان به حساب سایپا واریز می‌کرد که مجموعا، ۱۵۰,۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

پراید Pride

اگر ارزش فعلی دلار در بازار آزاد را اعمال کنیم این مبلغ حدود ۱۳ میلیارد دلار خواهد شد؛ اگر ارزش فعلى دلار در بازار مبادله‌اى را اعمال کنیم، مبلغ فوق‌الذکر به ۱۹ میلیارد دلار خواهد رسید و اگر با قیمت دلار دولتى حساب کنیم، مجموع آن برابر ۳۵ میلیارد دلار است.

mercedes benz

اگر مردم ایران بخواهند یا به بیان بهتر، بتوانند در یک سرمایه‌گذاری آینده‌نگر سهیم باشند، با همین مبلغ پول می‌توانند تمام یا بخشی بزرگی از سهام شرکت‌های مرسدس بنز، بی‌ام‌و، لامبورگینی، شورولت، فورد، تویوتا، کیا یا فیات را بطور کامل خریداری کرده و خطوط تولید یا فناوری آنها را به ایران منتقل کنند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خودروسازی خارجی مانند مرسدس بنز، بی‌ام‌و و فولکس‌واگن می‌تواند ضمن اشتغال‌زائی برای تمام بیکاران متخصص وتحصیل‌کرده ایرانی، منجر به سود کلان برای کشور و برطرف شدن دغدغه‌های اقتصادی شود.

 سایپا با این پول می‌تواند ۱۵ بار شرکتش را شخم بزند و از نو بسازد، اما چنین سرمایه هنگفتی برای پیش فروش محصولات سایپا مصرف شد. هرچند که این مطلب با لحن طنز نوشته شده است، اما آشکارا نگاهی ملامت‌آمیز به رفتار خرید و جذب سرمایه در کشور دارد که شایسته است مردم و مسئولان، به آن توجهی جدی داشته باشند.

Let’s block ads! (Why?)

بازدید: 3

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.