فهرست بستن

با عوارض جانبی واکسن کرونا مدرنا آشنا شوید

در روزهای گذشته شرکت بیوتکنولوژی مدرنا (Moderna) اعلام کرد که واکسن کرونا تولید شده توسط تیم آن‌ها در فاز سوم آزمایش‌های به اثر بخشی 94.5 درصد دست پیدا کرده است. حال پس از چند روز گزارش‌هایی از عوارض جانبی واکسن مدرنا منتشر شده که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

طبق خبرهای اخیر، شرکت مدرنا قصد دارد در هفته‌های آتی مجوزهای لازم را از رگولاتوری ایالات متحده و سازمان غذا و داروی این کشور (FDA) بگیرد. در این کار آزمایی از بین 30,000 نفر داوطلب، نیمی از آنها دارونما (Placebo) دریافت کرده و به 15,000 نفر دیگر واکسن آزمایشی مدرنا تزریق شده است. سپس از بین این افراد 95 نفر به کرونا مبتلا شدند که فقط 5 نفر آنها جز افرادی بودند که واکسن را دریافت کرده‌اند.

این خبر امید به زندگی را در دل مردم جهان به خصوص مردم آمریکا زنده کرد، زیرا این واکسن و در کنار واکسن شرکت فایزر می‌تواند ویروس همه گیر کرونا را در سطح جهانی ریشه کن کنند، اما این واکسن مانند هر واکسن دیگری عوارض جانبی را به همراه دارد که در روز گذشته اطلاعات مربوط به آن منتشر شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت کنندگان در آزمایش بالینی واکسن مدرنا، عوارض جانبی این واکسن شامل تب، درد بازو و حس خستگی و کوفتگی را شامل می‌شود. اخیراً یکی از دانشجویان دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل که در آزمایش واکسن مدرنا شرکت کرده، در مصاحبه‌ای با Fox & Friends در خصوص عوارض جانبی این واکسن صحبت کرده است.

جک مورنینگ استار در گفت و گو خود با Fox & Friends اعلام کرد که واکسن کرونا مدرنا را دریافت کرده و پس از گذشت یک ماه دوز بعدی این واکسن به او تزریق شده است. به گفته آقای مورنینگ استار، عوارض جانبی این دارو بر روی بدن او شامل احساس خستگی و کمی تب بوده است.

جک مورنینگ استار در مصاحبه خود اعلام کرد که در ماه‌های اخیر اطلاعات اشتباه بسیاری را در خصوص واکسن‌های کرونا در شبکه‌های اجتماعی مطالعه کرده و پس از دریافت این واکسن تمامی این ادعا‌ها را نقض می‌کند زیرا هیچ‌کدام از آن‌ها واقعیت نداشته است. آقای مورنینگ استار معتقد است که مردم نباید از عوارض جانبی مانند درد بازو، حس خستگی و تب بترسند، بلکه باید از تلفات 240 هزار نفری بخاطر شیوع بیماری کرونا در سطح کشور بترسند.

آقای مورنینگ استار در مصاحبه خود اعلام کرد که عوارض جانبی واکسن مردنا با مصرف کمی ایبوپروفن (داروهای تسکین درد) به راحتی قابل کنترل است و جای نگرانی ندراد. همچنین این دریافت کننده واکسن کرونا مدرنا اعلام کرده که پس از تزریق برای مدتی در محل تزریق واکسن احساس درد می‌کرده که این موضوع کاملاً طبیعی بوده و در اکثر داروهای تزریقی رخ می‌دهد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *