اینتل و انویدیا برای جلوگیری از گسترش AMD و TSMC وارد همکاری شدند؛ نبرد غول‌های فناوری!

در دنیای سخت افزار، همواره شاهد اتفاقات جالب توجهی هستیم؛ شاید باورش سخت باشد اما همکاری رقبا با یکدیگر در شرایط خاص از جمله همین موارد است. کمپانی Intel برای ساخت کارت‌های گرافیک NVIDIA وارد عمل می‌شود.

وضعیت برای تراشه‌ها بسیار بد است؛ تا جایی که حتی شاهد زنده کردن مجدد کارت گرافیکی مانند GT 730 هستیم. از سوی دیگر شرکت تایوانی TSMC به یک غول تولید کننده تراشه تبدیل شده و ریخته گری آن دارای مشتری‌های فراوانی است که هر یک به نوبه خود از جمله بهترین‌های جهان هستند.

طی آخرین اخبار مطلع شدیم که NVIDIA در حال رایزنی با Intel به منظور ساخت تراشه‌های گرافیکی (GPU) است. این دو شرکت در حال بررسی راه‌هایی هستند که در موارد اضطراری، به تأمین تراشه‌های مورد نیاز انویدیا توسط اینتل بپردازند. انویدیا و اینتل با هدف جلوگیری از گسترش چشمگیر نفوذ TSMC در دنیای تراشه و تأمین تقاضای رقبا، به همکاری با یکدیگر روی آورده‌اند.

AAE-2.jpg

آنها معتقد هستند که نباید اجازه قدرت گرفتن ترکیب‌هایی نظیر TSMC با AMD یا TSMC با اپل را بدهند. TSMC یک غول سازنده تراشه است که می‌تواند شرکت‌هایی نظیر اپل و ای‌ام دی را به سمت خود کشیده و تشکیل یک امپراتوری بزرگ را بدهند. انویدیا نگران تسلط بیش از حد TSMC به بازار تراشه‌ها است. در حال حاضر TSMC توان تولید تراشه‌های 5 نانومتری را به دست آورده و 50 درصد از تراشه‌های تولید شده توسط TSMC در لیتوگرافی 5 نانومتری مربوط به تراشه‌های اپل است.

همچنین تمامی تراشه‌های 7 نانومتری AMD نیز توسط TSMC به تولید رسیده و بدین ترتیب منجر به ایجاد جهشی بزرگ برای AMD و Apple شده است. انویدیا تراشه‌های آمپر (Ampere) را در لیتوگرافی 8 نانومتری طراحی کرده و ساخت آن را به سامسونگ سپرده است. این شرکت به دنبال تولید تراشه‌های جدید خود در لیتوگرافی 5 نانومتری است؛ در نتیجه انویدیا و اینتل به خوبی می‌دانند که باید جلوی اتحادهای بزرگ رقبای خود را بگیرند.

در نتیجه در حال رایزنی به منظور تولید تراشه، در وضعیت اضطراری هستند. وضعیتی که همین حالا نیز بوی آن به مشام رسیده و به نظر می‌رسد که به زودی اینتل برای یکی از رقبای خود یعنی انویدیا، تراشه‌های مورد استفاده در کارت‌های گرافیک یا همان GPU را به خط تولید ببرد.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *