فهرست بستن

اینترنت در سال 1400 گران نمی‌شود (بروزرسانی: تأیید وزیر ارتباطات)

ماجرا از آنجایی آغاز شد که روز گذشته وزیر ارتباطات در حساب توئیتر خود ابراز امیدواری کرد تا نمایندگان مجلس با مصوبه کمیسیون تلفیق، مبنی بر افزایش 3000 میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما برای امورات نظارتی موافقت نکنند. چراکه در آن صورت شاهد افزایش چشمگیر قیمت بسته‌های اپراتورها خواهیم بود. رئیس سازمان تنظیم مقررات هم در واکنش به این موضوع عنوان کرد که قیمت اینترنت گران و توسعه اینترنت در مناطق محروم نیز متوقف خواهد شد. اما ظاهرا و طبق گفته نمایندگان مجلس اینترنت در سال 1400 گران نخواهد شد.

گران شدن اینترنت در سال 1400 تخلف است

سیدمحسن دهنوی، نماینده مجلس در واکنش به این موضوع گفت هیچ نهادی اجازه گران کردن اینترنت را ندارد. او در تشریح دقیق این ماجرا گفت:

“یکی از منابع درآمدی دولت، دریافت مالیات در قالب حق امتیاز شبکه از اپراتورهای تلفن همراه است و در کشور ما 28 درصد از درآمد اپراتورها تحت عنوان عوارض از سوی دولت دریافت می‌شد. در لایحه بودجه سال 1400، درآمد دولت از محل دریافت عوارض از اپراتورهای همراه 7 هزار میلیارد تومان قید شده است که بررسی‌ها مشخص کرد که دولت از این محل 10 هزار میلیارد تومان دریافت می‌کند. بر این اساس 3 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت وجود دارد و این مابه التفاوت درآمد دولت از محل اپراتورها جهت تولید محتوا در فضای مجازی در نظر گرفته شد.”

او در ادامه عنوان کرد که این موضوع فعلا در دست بررسی بوده و ممکن است این 3000 میلیارد تومان برای بخش دیگری مانند توسعه زیرساخت‌ها استفاده شود. او با اطمینان از اینکه این اعتبار برای صداوسیما نیست عنوان کرد که قرار است سهم 28 درصدی دولت به 38 درصد افزایش پیدا کرده و این هزینه صرف توسعه  اینترنت در روستاها و مناطق محروم شود. دهنوی در پایان اظهارات خود عنوان کرد که دولت، وزارت ارتباطات و اپراتورها تحت هیچ عنوان اجازه افزایش تعرفه اینترنت را ندارند و اگر در سال آینده اینترنت را گران کنند، قطعاً تخلف کرده‌اند.

کمیسیون تلفیق مجلس نیز در اصلاحیه مصوبه افزایش 10 درصدی حق الامتیاز و حق السهم دولت ذکر است که اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اجازه افزایش تعرفه اینترنتی مصرفی را در سال 1400 ندارند.

بروزرسانی 1: تأیید وزارت ارتباطات

امروز آذری جهرمی هم در پاسخ به این پرسش که آیا تعرفه اینترنت گران می‌شود، گفت “به هیچ وجه“. او به این موضوع اشاره کرده که اگر قرار بود اجازه گران شدن را بدهیم، همان موقع که قیمت را دو برابر کردند، مخالفت نمی‎کردیم. اما دولت با مصوبه محکم اجازه افزایش قیمت را نداد. جهرمی با اشاره به اینکه 4 سال قیمت اینترنت را ثابت نگه داشتند، افزود الان هم استراتژی همین است و ما محکم می‌ایستیم تا قیمت افزایش نیابد.

وزیر ارتباطات ضمن اظهار خوشحالی در خصوص رویکرد مجلس مبنی بر اینکه به دنبال گرانی اینترنت نیست، گفت که در مقام صحبت خوب است، اما پرسشی که مطرح می‎شود اینست که “چگونه  به بنگاه اقتصادی می‌توان گفت 10 درصد مالیات را افزایش دهد اما قیمت تمام شده را افزایش ندهد“. جهرمی از خبرنگاران خواست تا اگر جوابی برای این پرسش دارند ارائه کنند، چراکه از نظر اون تنها یک فرمول وجود دارد و آن اینست که بنگاه و توسعه ارتباطات تعطیل شود.

توضیحات وزیر در خصوص کم اظهاری 3000 میلیاردی

او در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از او در رابطه با کم‌اظهاری که دهنوی روز گذشته مطرح کرد، گفت:

“بگویند کم اظهاری کجا بوده است. گزارش تفریغ بودجه را اعلام کنند. شش هزار و چهارصد میلیارد تومان به عنوان درآمد عمومی باید به خزانه واریز می کردیم. شرکت همراه اول، شرکت مخابرات ایران بورسی هستند و درآمد آنها در بورس اعلام می شود و این درآمد شفاف است و مردم می توانند ببینند و مگر می شود درآمدی باشد که اظهار نشود؟ بیان این مطالب شبیه اتفاق دیروز است که ما دیروز ابراز امیدواری کردیم که این اتفاق با رای نمایندگان نیفتد یکی از نمایندگان اظهار کرد که وزیر ارتباطات گفته است نمی گذاریم چنین اتفاقی بیفتد. وقتی حرف ها را آنقدر معوج می کنند معلوم است پایه های اقتصادی تصمیمات هم اشکال دارد.”

روز گذشته پس از آنکه گفته شد، درآمد ناشی از افزایش مالیات اپراتورها به صداوسیما اختصاص خواهد یافت، مجلس این موضوع را تکذیب و عنوان کرد که این اعتبار برای صداوسیما نیست. اما وزیر ارتباطات امروز بار دیگر عنوان کرد در متنی که از مصوبه کمیسیون تلفیق آمده، گفته شده که پول به صداوسیما و یک سری نهادهای دیگر داده شود. او افزود که هنوز متن مصوب در اختیار آنها نیست و نمی‌دانند که چه مصوب شده، اما زمانیکه یکی از نمایندگان پیشنهاد حذف این مصوبه را داد، مجلس با آن مخالفت کرد؛ “یعنی در واقع مصوبه کمیسیون تلفیق تثبیت شد“.

جهرمی در پایان اعلام کرد که متنی که دیروز توسط خبرگزاری مجلس منتشر شده، رسمی نیست و اینکه گفته شده 10 درصد مالیات بدون بالا رفتن قیمت افزایش یابد، خلاف سیاست‌های کلی نظام است. او ابراز امیدواری کرد که با مکاتبه با شورای نگهبان این مصوبه مورد ایراد قرار گرفته و به مجلس بازگردانده شود.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت اینترنت در سال 1400 – صداوسیما ذی‌نفع گرانی‌ها!

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *