فهرست بستن

ایجاد مرکز داده 400 میلیارد تومانی برای پیام رسان‌های داخلی (+بروزرسانی)

نایب‌رییس هیئت‌مدیره شرکت زیرساخت اعلام کرد در مرحله دوم حمایت از پیام رسان های داخلی، یک مرکز داده (دیتا سنتر) اختصاصی برای پیام رسان‌های داخلی با بودجه 400 میلیارد توماین ایجاد شده است که فردا رونمایی خواهد شد.

خبرگزاری جوان از سجاد بنابی، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت که زیر مجموعه وزارت ارتباطات است، نقل کرده ایجاد مرکز داده 400 میلیارد تومانی برای پیام رسان‌های بومی در راستای مصوبه شورای عالی فضای مجازی انجام شده است.

بنابی گفت: با سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد ریالی، یک مرکز داده‌‌ی اختصاصی برای این پیام‌رسان‌ها احداث شده و مجموعا پانصد سرور قوی برای آن‌ها خریداری و در اختیارشان قرار گرفته است.

بنابی در حالی خبر از افتتاح این مرکز در روز یکشنبه داده است که در در اصل وزیر ارتباطات وعده بهره برداری از آن را برای مرداد گذشته داده بود.

بروزرسانی
سجاد بنابی تکذیب کرد 400 میلیارد دلار تنها صرف ایجاد دیتاسنتر برای پیام رسان های بومی شده باشد. به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این یک مرکز مادر و مرکز تبادل داده ترافیکی (IXP) برای شبکه ملی اطلاعات است و به پیام رسان های داخلی محدود نمی شود.

حمید فتاحی درباره مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات گفت: این مرکز در فاز نخست، با تعداد ۱۰۰ رک و با استعداد ۵۰۰ سرور در بخش خدمات پیام‌رسان و چیزی حدود ۵۰۰ سرور در حوزه خدمات موتورهای جستجو آماده بهره‌برداری است.

البته فتاحی تاکید کرد این مرکز به گونه ای طراحی شده که قابل گسترش باشد و در آینده با توجه به رشد نیازها، قابل گسترش خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به راه‌اندازی مرکز تبادل داده ترافیکی نیز پرداخت و گفت: ما در کنار مرکز داده مادر، یکی از نقاط مراکز تبادل داده ترافیکی شبکه ملی اطلاعات یا همان نقاط IXP را به ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه طراحی کرده‌ایم که این مرکز تبادل داده ترافیکی کمک می‌کند که محتوا در محل تولید به شبکه توزیع اتصال پیدا کند.

فردا مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و مرکز تبادل داده ترافیکی با حضور آذری جهرمی افتتاح خواهد شد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *