اگر یک روز تمام کارمند پشت میزنشین باشید، چه مقدار باید ورزش کنید که تعادل برقرار شود؟

11 19 2022 9 17 19 AM

همه‌اش پشت میز هستید. در شرایط ایران که تقریبا هیچ شرکت یا اداره‌ای وسایل ورزش کوچک هم ندارد. پس شما ساعت‌ها هیچ عضله‌ای تکان نمی‌دهید و تازه به خاطر خستگی ذهنی ممکن است تنقلات هم بخورید. اما آیا واقعا بعد کار می‌شود این اثر منفی کار را جبران کرد.

البته فاکتور مهم این است که اراده جنبش و ورزش بعد از هر شیفت خسته‌کننده از دست ندهید.

اما تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ورزش، طوری که عرقتان را دربیاورد، برای جبران اثرات منفی کافی است.

تحقیقات می‌گوید تا ۴۰ دقیقه «فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​تا شدید» در هر روز تقریباً مقدار مناسبی برای ایجاد تعادل بین ۱۰ ساعت نشستن است.اگرچه هر مقدار ورزش یا حتی ایستادن تا حدودی کمک می‌کند.

این تحقیق یک مطالعه متاآنالیز یعنی جمع‌بندی تحقیقات بود که ر سال ۲۰۲۰ و تجزیه و تحلیل نه مطالعه قبلی است که در آن، در مجموع روی ۴۴۳۷۰ نفر در چهار کشور مختلف که از نوعی ردیاب تناسب اندام استفاده می‌کردند، شرکت داشتند.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که با کاهش زمان صرف شده برای فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​تا شدید، خطر مرگ در میان افرادی که سبک زندگی کم تحرک بیشتری داشتند، افزایش یافت.

مزیت این تحقیق خاص این است که بر داده‌های نسبتاً عینی از ابزار‌های پوشیدنی تکیه می‌کند – نه داده‌هایی که  توسط شرکت‌کنندگان گزارش می‌شوند.

در آن زمان، این مطالعه همراه با انتشار دستورالعمل‌های جهانی ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی در مورد فعالیت بدنی و رفتار بی‌تحرک، که توسط ۴۰ دانشمند در شش قاره گردآوری شده بود، منتشر شد.

امانوئل استاماتاکیس، محقق فعالیت بدنی و سلامت جمعیت از دانشگاه سیدنی در استرالیا، گفت: همانطور که این دستورالعمل‌ها تأکید می‌کنند، همه فعالیت‌های بدنی مهم هستند و هر مقدار از آن بهتر از هیچ است. مردم همچنان می‌توانند از سلامت خود محافظت کنند و اثرات مضر عدم تحرک بدنی را جبران کنند.

توجه داشته باشید که میزان کلی فعالیت ورزشی توصیه شده توسط ستورالعمل‌های WHO حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه با شدت متوسط ​​یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی شدید هر هفته است.

بالا رفتن از پله‌ها به‌جای آسانسور، بازی با کودکان و حیوانات خانگی، شرکت در یوگا یا رقصیدن، انجام کار‌های خانه، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری همگی به‌عنوان راه‌هایی مطرح می‌شوند که در آن افراد می‌توانند فعال‌تر باشند.

لببته هنوز مشخص نیست مثلا ، دقیقاً سرحد «نشستن بیش از حد» کجاست. اما این یک زمینه تحقیقاتی سریع است و امیدواریم تا چند سال دیگر پاسخ‌های دقیق‌تر داشتهب اشیم.

دستورالعمل‌های سال ۲۰۲۰ در اینجا در مجله British Journal of Sports Medicine بیینید.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.