فهرست بستن

اولین کارت گرافیک جهان با لگو بازسازی شد: خاطره بازی کامپیوتری با اسباب بازی

با اینکه قطعات سخت‌افزاری امروزی از هر نظر نسبت به گذشته تفاوت فاحشی داشته‌اند، اما هنوز حتی دیدن تصاویر قطعات قدیمی که می‌تواند خاطرات زیادی را برایمان زنده کند بسیار لذت بخش است. بحث ما بر سر سخت‌افزارهای دهه 90 میلادی است. زمانی که با وجود ساده بودن قطعات، از کار با آنها ذوق زده میشدیم. حسی که شاید امروز با بهترین قطعات برایمان تداعی نمی‌شود. اگر از کاربران قدیمی کامپیوتر باشید، احتمالا GeForce 256 را به یاد دارید. محصولی که انویدیا آن را به عنوان اولین کارت گرافیک جهان معرفی کرد. اکنون فرصت تجدید دیدار با این قطعه نوستالژیک را این بار در فرم لگو داریم.

بازسازی اولین کارت گرافیک جهان با قطعات لگو

اکتبر سال 1999 بود که انویدیا اولین کارت گرافیک خود با برند GeForce را معرفی و روانه بازار کرد. در آن زمان انویدیا مدعی شد که این محصول، اولین GPU جهان است. شتاب دهندگان بازی‌های سه بعدی قبل از این کارت گرافیک در بازار وجود داشتند اما در بخش واحد پردازشگر گرافیکی، ادعای انویدیا صادق بود. انویدیا این کارت گرافیک انقلابی را به عنوان یک پردازنده تک تراشه با تبدیل یکپارچه، سرعت بالا و موتورهای رندرینگ که قادر به پردازش حداقل 10 میلیون چند ضلعی در ثانیه بودند معرفی کرد.

بازسازی اولین کارت گرافیک جهان با قطعات لگو

حال کاربری خوش ذوق در توییتر با نام کاربری @Bhaal-Spawn در پروژه‌ای جذاب اقدام به بازسازی قطعات سخت‌افزاری قدیمی با تکه‌های لگو کرده است. این کاربر در ماه مارس گذشته کارت شتاب دهنده 3Dfx Voodoo 3D را با لگو ساخته بود. او گفته است که یادش نیست چرا شروع به بازسازی این قطعات با لگو کرده اما به عقیده وی کار سرگرم کننده‌ای است. به گفته این هنرمند، از زمان انجام بازی Sim City در سال 1990، پی‌سی گیمینگ همواره برای او الهام بخش بوده است.

اما اشاره‌ای به مشخصات و میزان توانایی کارت گرافیک انویدیا نیز خالی از لطف نیست. این کارت گرافیک بر پایه معماری 220 نانومتری ساخته شد. این در حالیست که کارت گرافیک‌های مدرن از معماری 14 تا 7 نانومتری برخوردارند. همچنین اولین کارت گرافیک (GPU) جهان توانی معادل 50 گیگافلاپس داشت. اگر این قدرت را با قدرت پردازشی RTX 2080 Ti با توان 14.2 ترافلاپس مقایسه کنیم، متوجه پیشرفت فوق العاده صنعت کارت گرافیک می‌شویم. مشخصا در طول 20 سال، فناوری راه زیادی را طی کرده است. در مورد پروژه بعدی، @Bhaal-Spawn به درخواست کاربران احتمالا یک مادربرد را با قطعات لگو بازسازی خواهد کرد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *