فهرست بستن

اولین بررسی گیمینگ RTX 4080 – حدود ۲۰ درصد سریع‌تر از RTX 3090 Ti

یکی از کاربران سایت Bilibili به نام Big Hardware Player (硬件大玩家) به تازگی اولین بررسی گیمینگ کارت گرافیک RTX 4080 را پیش از عرضه رسمی آن منتشر نموده است.

انتشار بررسی گیمینگ RTX 4080، دو روز پیش از عرضه رسمی

این حساب در سایت Bilibili اولین کسی بود که بنچمارک‌های دو کارت گرافیک RTX 3090 Ti و RTX 3070 Ti را از نسل قبل منتشر کرد و این، اولین باری نیست که شاهد انتشار بررسی‌های زودهنگام از طرف آن هستیم. وی این بار به سراغ کارت گرافیک RTX 4080 رفته و تنها دو روز مانده به انتشار بررسی‌های رسمی آن، اولین بررسی گیمینگ آن را منتشر نموده است.

کارت گرافیکی که برای تست‌ها استفاده شده، یک نسخه سفارشی با بایوس دوگانه است – یک بایوس قفل شده روی مصرف انرژی ۳۲۰ وات و یک بایوس قفل شده روی مصرف انرژی ۴۵۰ وات. از این سوییچ بعدها برای چارت‌های عملکرد به ازای وات کارت گرافیک RTX 4080 استفاده شده که اطلاعات جالبی در خود دارد و کمی بعدتر به آن خواهیم پرداخت.

۲۰ درصد سریع‌تر از RTX 3090 Ti

Big Hardware Player معمولاً نرخ فریم را در بازی‌هایی نظیر Forza Horizon 5، Cyberpunk 2077 و Borderland 3 اندازه گیری می‌کند و میانگین آن‌ها رو روی یک چارت می‌آورد. تست‌ها این بار در رزولوشن ۴K انجام شده‌اند:

طبق نتایج تست، کارت گرافیک RTX 4080 حاضر در تست حدود ۱۹ درصد از کارت گرافیک RTX 3090 Ti PGF (کارت گرافیک پرچمدار نسل قبل زوتاک) سریع‌تر و حدود ۲۳ درصد از کارت گرافیک RTX 4090 کُندتر است. باید در نظر داشته باشیم که هر دو کارت گرافیک RTX 3090 Ti و RTX 4090 با حافظه‌های DDR5-6800 تست شده‌اند، در حالی که تست کارت گرافیک RTX 4080 با استفاده از حافظه‌های DDR5-6200 انجام شده است. البته پردازنده مورد استفاده در همه تست‌ها یکسان و یک پردازنده Core i9 13900K است.

Big Hardware Player همچنین میانگین نتایج بنچمارک‌های ۳DMark را نیز در یک چارت دیگر جمع آوری کرده که طبق آن، کارت گرافیک RTX 4080 حدود ۲۵ درصد از کارت گرافیک RTX 3090 Ti سریع‌تر و حدود ۲۱ درصد از کارت گرافیک RTX 4090 کُندتر است. اینطور که به نظر می‌رسد، عملکرد کارت گرافیک RTX 4080 در گیمینگ و بنچمارک‌ها نسبت به دیگر کارت‌ها، آنقدر تفاوت نمی‌کند:

عملکرد بهینه چیپست AD103 در مصرف انرژی

یکی از جالب‌ترین تست‌های انجام شده توسط Big Hardware Player، تست عملکرد به نسبت انرژی مصرفی است. کارت گرافیک RTX 4080 در این زمینه عملکرد بسیار درخشانی داشته و حتی در صورت محدود کردن مصرف انرژی آن به ۲۸۰ وات، عملکرد آن تقریباً به اندازه تنظیمات پایه با مصرف انرژی ۳۲۰ وات است:

در واقع محدوده ۲۵۰-۳۰۰ وات بهینه‌ترین محدوده برای پردازشگر AD103 است و گیمرهایی که روی رزولوشن ۴K بازی می‌کنند، حتی در صورت محدود کردن کارت روی ۲۶۰ وات باز هم افت عملکرد خاصی تجربه نخواهند کرد. این موضوع برای کاربرانی که در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنند و یا به هر علتی سیستم آن‌ها نمی‌تواند ۳۲۰ وات گرمای تولیدی کارت گرافیک را به درستی دفع کند، اهمیت زیادی دارد.

مطالب مرتبط

Adblock test (Why?)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *