فهرست بستن

اولین اینترنت 4G خارج از کره زمین توسط شرکت نوکیا ارائه می‌شود

اینترنت سلولی که روی بستر شبکه‌های موبایل ارائه می‌شود این روزها ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش دسترسی به شبکه جهانی ارتباطات است که در بیشتر کشورها به صورت 3G و 4G در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. جدای از بحث جهش به سمت 5G آیا تا به حال به این اندیشید که آیا خارج از کره زمین هم می‌شود و یا نیاز است که از اینترنت استفاده کرد؟ نوکیا و ناسا قصد دارند این امکان جذاب را روی ماه فراهم کنند.

کافیست گوشی خود را از جیب لباستان خارج کنید و گزینه ارتباط داده را فعال نمایید؛ به سادگی هر چه تمام تر می‌توانید به شبکه جهانی اینترنت متصل شوید و دیگر خبری از گیر و بندهایی مانند سر هم کردن مودم و دسترسی به یک شبکه کابلی نیست.

به همین دلیل راه‌اندازی اینترنت موبایل که به برپایی آنتن‌های سلولی آنها در نقاط مختلف یک شهر، منطقه و یا روستا وابسته‌ است را می‌توان ساده‌ترین روش دسترسی به این شبکه جهانی دانست. همین ویژگی ساده نیز ناسا را بر آن داشته که برای فراهم کردن امکان ارتباط فضانوردان در خارج از کره زمین، اینترنت 4G را انتخاب کند.

بنابر اطلاعات منتشر شده توسط engadget، شرکت نوکیا توانسته در مناقصه «فراهم کردن اینترنت 4G بر روی کره ماه» که چندی پیش توسط ناسا برگزار شد برنده شده است. مبلغ قرارداد منعقده بین دو شرکت برای این پروژه 14.1 میلیون دلار است و می‌تواند اولین شبکه مخابراتی خارج از کره زمین باشد که توسط انسان‌ها احداث خواهد شد.

در همین رابطه بخوانید:

حدس بزنید فضاپیمای اخیر SpaceX از چه پردازنده و سیستم عاملی استفاده می‌کند
– ناسا مأموریت ارسال محموله و تجهیزات برای ایستگاه فضایی در ماه را به SpaceX محول کرد

nokia-2.jpg

در این زمینه جیمز روتر، از معاونان ارشد ناسا می‌گوید:

سرویس اینترنت موبایل روی سطح ماه می‌تواند ارتباط میان ایستگاه‌های ماه و فضانوردانی که مشغول کاوش سیاره هستند را فراهم کند. نوکیا می‌تواند با سرمایه گذاری ناسا ارتقای فناوری‌های موجود برای استفاده در محیط ماه را بررسی کند.

اگر در این خصوص مطالعات زمینه‌ای داشته باشید حتماً می‌دانید که ناسا قصد دارد دوباره در سال 2024 و پس از سال‌ها انسان‌ها را به ما بفرستد. این پروژه که آرتمیس نام دارد بودجه‌ای 370 میلیون دلاری را از کنگره آمریکا دریافت نموده و قرار است با همکاری شرکت‌های بسیار زیادی از جمله SpaceX و United Launch Alliance به سرانجام برسد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *