فهرست بستن

انویدیا یواشکی در حال تغییر چیپ گرافیک‌های سری RTX 3000

در حالی که ماینر‌ها تمام موجودی کارتهای گرافیک RTX 3000 را می‌بلعند و قیمت کارت گرافیک سر به فلک کشیده است، شرکت انویدیا به طور مخفیانه تصمیم به اعمال یک تغییر اساسی در GPU کارت گرافیک‌های سری RTX 3000 خود کرده است. جدا سازی بین محصولات مناسب دو گروه استخراج کنندگان ارز دیجیتال و گیمرها، پس از شکست مفتضحانه قفل ضد ماین RTX 3060، به طور جدی در دستور کار انویدیا قرار داشته است، و حال در تلاش دوم، انویدیا با اعمال تغییرات جدی سخت افزاری در سیلیکن GPU، کاهش شدید عملکرد هشریت کارت گرافیک را سبب شده است. بدین ترتیب قدرت استخراج اتریوم و ماین با کارت گرافیک های جدید، بسیار پایین خواهد بود.

انویدیا این موضوع را در یک ایمیل به اطلاع شرکای AIB خود رسانده است که به زودی چیپ‌های جدید GPU خانواده آمپر، به اسم Lite Hash Rate (LHR) جایگزین چیپ‌های فعلی خواهند شد و بدین ترتیب، از این پس دیگر هیچ کارت گرافیکی از سری RTX 3000 با سیلیکن‌های قبلی تولید نخواهند شد. خبر خوب آنکه، ظاهرا قرار است هیچگونه تغییر اسمی‌ در مدلها و مارکتینگ آنها بوجود نیاید.

یک خبر خوب دیگر آنکه، ضعیف شدن قدرت ماین، تنها تغییر بوجود آمده در چیپ سیلیکن GPU‌های جدید نیست، و قرار است، فن آوری (rBAR) Resizable BAR نیز به صورت سخت افزاری و دائمی‌ به این کارتها اضافه شود و از این پس دیگر برای استفاده از آن نیازی به ارائه آپدیت بایوس از طرف شرکت سازنده مادربرد نیست. بدین ترتیب امکان Resizable BAR بر روی همه ی مادربرد های همه ی شرکت ها فعال خواهد شد.

این دو تغییر عمده، اول کاهش قدرت Hash rate، و دوم اضافه شدن Resizable BAR به صورت سخت افزاری، خصوصیت جدید و دائمی‌ گرافیک‌های گیمینگ Geforce خانواده Ampere انویدیا خواهند شد. جدول تغییر نام SKU GPU گرافیک های Ampre انویدیا و تغییرات آن را در جدول زیر مشاهده می کنید.

تغییرات اضافه شده نام چیپ جدید نام چیپ قدیم کارت گرافیک
فقط rBAR GA102-302 GA102-300 RTX 3090
? ? GA102-250 RTX 3080 Ti
rBAR + LHR GA102-202 GA102-200 RTX 3080
? ? GA104-400 RTX 3070 Ti
rBAR + LHR GA104-302 GA104-300 RTX 3070
rBAR + LHR GA104-202 GA104-200 RTX 3060 Ti
rBAR + LHR GA106-302 GA106-300 RTX 3060

البته در این میان مشخص نیست آیا GPU کارت گرافیک جدید RTX 3080 Ti که به تازگی در حال ارسال به سراسر دنیا است از این دو خصوصیت LHR و rBAR پشتیبانی می‌کند یا خیر و آیا در آینده سیلیکن این گرافیک جدید هم تغییر خواهد کرد.

همچنین باید متذکر شد، چیپ GPU جدید کارت گرافیک RTX 3090 کما فی السابق محدودیتی برای ماین نخواهد داشت و تغییری در قدرت Hash Rate آن ایجاد نشده است و تنها پشتیبانی از Resizable BAR به آن اضافه شده است. دلیل آنهم این است که طبق آمارهای انویدیا، به دلیل قیمت بالا، مصرف زیاد و همچنین داشتن پرفورمنس هشریت مشابه RTX 3080، ماینر‌ها علاقه زیادی به کارت گرافیک RTX 3090 از خود نشان نداده‌اند، بنابراین از نظر انویدیا، تولید RTX 3090 با همان خصوصیات هشریت قبلی، فعلا آنچنان جذابیتی برای ماینر‌ها نخواهد داشت.

پارت نامبر چیپ‌های جدید گرافیک‌های انویدیا به عدد 2 ختم خواهد شد (GAxx2) و تنها در صورت بازکردن کولر روی آن کاربر قادر به مشاهده نوع GPU آن خواهد بود. صد البته از طریق نرم افزار‌های مانیتورینگ مانند GPUz نیز احتمالا تفاوت این گونه جدید از گرافیک‌ها نیز قابل تشخیص خواهد بود. بر اساس تغییرات جدید، Enable بودن سخت افزاری Resizable BAR نیز به نرم افزار‌های مانیتورینگ مانند GPUz اضافه خواهند شد تا وجود این فن آوری در گرافیک‌ها، توسط کاربر قابل تشخیص باشد. ناگفته نماند برای استفاده از این گرافیک ها به درایور جدید هم نیاز است.

حال انویدیا با این تغییر در سیلیکن گرافیک امیدوار است، هرچه بیشتر بین تقاضای خرید گرافیک برای ماین و تقاضای خرید گرافیک برای گیم فاصله ایجاد کرده، و در این میان گرافیک‌های مخصوص ماین CMP خود را گرانتر به ماینر‌ها بفروشد، و از طرف دیگر، دل گیمر‌های دلشکسته از بی وفایی یار را نیز، دوباره بدست آورد. کارتهای گرافیک جدید با همان نامهای سابق از ماه آینده به دست شرکای AIB خواهند رسید و می‌توان حضور آنها را از میانه تابستان در بازارهای جهانی مشاهده کرد.

(در ایران البته، کسی به فکر گیمر ها نیست و باید همیشه بدترین سناریو ممکن را به عنوان محتمل ترین اتفاق در نظر گرفت؛ از آنجایی که کارت گرافیک‌ در ایران توسط تامین کنندگان اصلی با قیمت چند برابری به فروش می‌رسد، امید زیادی به بهبود اوضاع نیست. احتمالا گرافیک‌های جدید جایگزین گرافیک‌های فعلی – بدون کاهش قیمت – خواهند شد و در عوض گرافیک‌های قدیمی‌ که قدرت ماین دارند، چند ده میلیون تومان گرانتر از قبل عرضه خواهند شد.)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *