انویدیا کمبود موجودی کارت های سری RTX 3000 را برای چندین ماه دیگر تائید کرد

امسال مسائل و مشکلات مختلفی باعث شد کمپانی‎های بزرگ در تولید محصولات پرطرفدار و مورد انتظار خود با مشکل مواجه شوند. سونی و مایکروسافت موفق نشدند به میزان تقاضای بازار کنسول‎های جدید خود را تولید کنند و به همین دلیل موجود این دستگاه‌ها در بازار کم است و تا سال آینده این داستان پا برجا خواهد بود. این قضیه در مورد سری جدید گرافیک انویدیا نیز صدق می‌کند. اگر قصد دارید یکی از کارت‎های نسل جدید انویدیا را خریداری کنید، احتمالا باید تا سال 2021 صبر کنید. انویدیا از طریق یکی دیگر از مدیران خود، کمبود موجودی کارت های سری RTX 3000 را تا سال میلادی آینده تائید کرده است.

مدتی از عرضه نسل جدید کارت گرافیک‌های گیمینگ کمپانی انویدیا می‌گذرد اما همه کاربران برای خرید یکی از این محصولات خوش شانس نبوده اند. چرا که کارت‌های Ampere انویدیا نیز دقیقا از همان مشکلی رنج می‌برند که اکس باکس سری اکس/اس، پلی استیشن 5، پردازنده‌های رایزن 5000 و کارت گرافیک‌های تازه معرفی شده AMD Radeon RX 6800، یعنی کمبود موجودی در بازار و دشوار بودن یافتن یکی از محصولات رنج می‎برند. گویا قرار هم نیست وضعیت به این زودی‌ها بهبود پیدا کند.

تداوم کمبود موجودی کارت های سری RTX 3000 تا ژانویه 2021

ینسن هوانگ، مدیرعامل کمپانی انویدیا در ماه اکتبر اعلام کرد تقاضای بسیار بالا برای جدیدترین نسل از گرافیک‎های RTX موجب کمیاب شدن این محصولات در طول سال خواهد شد و شرایط با رسیدن فصل تعطیلات سال نو میلادی بدتر نیز خواهد شد. به گفته هوانگ، مشکل تقاضای زیاد، بسیار بزرگتر از آن چیزیست که ما انتظار داشتیم. این این مسئله باری دیگر توسط Colette Kress، رئیس اداره مالی انویدیا مطرح شده است. به گفته کرس، با توجه به محدودیت وسیع در ظرفیت تولید و طولانی شدن بازه زمانی آن، چند ماه دیگر طول خواهد کشید تا عرضه محصولات به میزان تقاضای بازار برسد. این موضوع در هفته ای که گذشت در رویداد مالی انویدیا با حضور سهامداران شرکت مطرح شد.

مدیرعامل انویدیا نیز در این رویداد بیان کرد که کمپانی مقصر این شرایط نیست و اگر چه تلاش خود را برای بهبود عملکرد تامین کنندگان و کوتاه کردن بازه های زمانی انجام می دهند، وضعیت جهان در حال حاضر محدود شده و کمپانی فقط باید بهترین استفاده را در این زمان ببرد. به گفته انویدیا، مشکل تامین کارت‌های Ampere احتمالا تا سه ماهه پایانی سال مالی که در اواخر ژانویه 2021 خاتمه می‌یابد ادامه خواهد داشت.

یکی از عواملی که منجر به بدتر شدن وضعیت بازار کارت گرافیک خواهد شد، افزایش قیمت بیت کوین است که ارزش آن اکنون به بیش از 18 هزار دلار رسیده که از سال 2017 تاکنون بی سابقه بوده است. با افزایش سودآوری ماینینگ، تقاضا از سوی ماینرها برای ساخت ریگ‎هایی که از تعداد قابل توجهی کارت گرافیک تشکیل می‎شوند افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، به نظر می‌رسد کارت‎های Ampere بسیار مورد توجه ماینرهای اتریوم قرار گرفته‎اند. اواخر 2017 زمانی که ارزش بیت کوین همچون امروز افزایش یافت، قیمت کارت گرافیک نیز به حد قابل توجهی بالا رفت و تا چندین ماه ثابت ماند.

بیشتر بخوانید: ارزش بیت کوین به بالاترین مقدار خود از سال 2017 رسید

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *