فهرست بستن

انتشار جزئیاتی از پروژه "نیروی فضایی" ارتش آمریکا

رییس جمهور فعلی ایالات متحده در سیاست ها، سخنان و حتی واکنش ها فردی کاملا عجیب و دور از پرستیژ رایج دیپلماتیک در جهان به شمار می رود. جملات وی بارها و بارها مورد انتقاد و تمسخر رسانه های بین المللی و آمریکایی قرار گرفته اند و البته نمی توان پایانی برای آنها متصور بود. یکی از طرح های پیشنهادی دونالد ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری راه اندازی یگان جدیدی در ارتش این کشور با نام “نیروی فضایی” است. در ابتدا تصور بر این بود که ایده راه اندازی نیروی فضایی به طور ناگهانی و در جریان یکی از سخنرانی ها ترامپ به ذهن او رسیده اما موضوع ادامه پیدا کرد و چندین بار دیگر نیز توسط وی به زبان آورده شد. در شرایطی که هنوز هم بسیاری از سیاستمداران ایالات متحده قادر به پذیرش چنین طرحی از سوی رییس جمهور این کشور نیستند، وب سایت Defense توانسته است مدارکی را در رابطه با طرح پیشنهادی رییس جمهور عجیب ایالات متحده به دست آورد.

بر اساس این اطلاعات دونالد ترامپ کاملا مصمم است تا قبل از پایان سال ۲۰۱۸ راه اندازی نیرو فضایی را عملیاتی کند. برای این کار ابتدا یگانی ویژه برای نظارت بر پروژه های فضایی سایر بخش های ارتش آمریکا راه اندازی خواهد شد و پنتاگون پیشنهاد کرده فرمانده نیروی هوایی ارتش ایالات متحده به صورت همزمان ریاست نیروی فضایی را نیز بر عهده بگیرد. همچنین عملیات اجرایی این نیروی ویژه نیز از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز خواهد شد. به علاوه نیروی فضایی مسئولیت نظارت بر خرید، ساخت و اجرای پروژه های ماهواره ای و ایجاد هماهنگی بین شرکت های فضایی خصوصی را بر عهده خواهد داشت. تمامی بودجه های اختصاص داده شده به نیروهای زمینی، دریایی و هوایی ایالات متحده برای تحقیق و توسعه درباره طرح های فضایی نیز از این پس به نیروی فضایی اختصاص خواهد یافت.
با این حال به نظر نمی رسد این طرح به همین صورت پیشنهاد شده باقی بماند و حتی Defense اعتقاد دارد مجلس نمایندگان ایالات متحده حتی آن را تا مرحله طرح علنی نیز قبول نخواهند کرد. برای مثال گفته می شود سرنوشت مراکز موشکی و فضایی نیروی هوایی که بیش از ۸۵ درصد از بودجه فضایی – نظامی آمریکا را به خود اختصاص می دهند در این طرح نامشخص خواهد بود. ضمن اینکه بسیاری از کارشناسان نظامی اعتقاد دارند هنوز برای راه اندازی یک نیروی اختصاصی فضایی بسیار زود است و پیشرفت تکنولوژی بشر هنوز به مرحله ای نرسیده که وجود یک نیروی نظامی کنترل کننده فضایی را اجتناب ناپذیر کند.

بازدید: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.