انتخابات پارلمان اروپا و مداخله روسیه؛ مسکو چگونه در حال مداخله در امور اروپا است؟

دولت‌های اروپایی می‌گویند روسیه از پیش از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در حال انتشار اطلاعات نادرست است. آنها می‌گویند اقدامات مسکو و بازیگران طرفدار کرملین بخشی از یک کمپین مداخله گسترده است که برای بی اعتبار کردن دولت‌های اروپایی و بی ثبات کردن اتحادیه اروپا طراحی شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به این موضوع پرداخته و به پرسش‌هایی که پیرامون این مسئله مطرح شده پاسخ داده است.

مداخله ادعایی روسیه شامل چه مواردی است؟

ادعاهای دخالت روسیه در امور اتحادیه اروپا در آستانه انتخابات عبارتند از: انتشار اطلاعات نادرست، دستکاری حقیقت، تقویت تئوری‌های توطئه ، انتشار ویدیوهای جعلی که اصطلاحا به آنها «دیپ فیک» گفته می‌شود و همچنین انتشار اخبار غیرواقعی در سایت‌هایی که با هدف نفوذ روسیه در جامعه غربی طراحی شده است.

به عنوان مثال اخیرا جمهوری چک اعلام کرده که یک وب‌سایت خبری که عملیات نفوذ روسیه را در اروپا رهبری می‌کرد شناسایی کرده است.

ویکتور مدودچوک، سیاستمدار و تاجر اوکراینی طرفدار روسیه، مخفیانه عملیات نفوذ این پایگاه خبری را تامین مالی کرده است. بلژیک هم می‌گوید مقام‌های روسی به قانونگذاران پارلمان اروپا برای ترویج تبلیغات روسیه در اروپا پول پرداخت کرده‌اند.

روسیه به این اتهامات مداخله چگونه پاسخ می دهد؟

روسیه انتشار اطلاعات نادرست را رد می‌کند. مسکو مدعی است که درگیر یک جنگ اطلاعاتی تمام عیار شده که شامل ادعاهای جعلی است که کشورهای غربی برای از بین بردن شهرت روسیه و معرفی آن به عنوان یک دشمن طراحی شده است.

مقامات روسی می‌گویند غرب آنقدر بی تساهل شده که از پذیرش هر دیدگاهی که با روایت غالب در تضاد باشد امتناع می‌ورزد و برخی از رسانه‌های دولتی روسیه مانند خبرگزاری ریانووستی و روزنامه های ایزوستیا و روسیسکایا گازتا را فیلتر و یا توزیع آنها را ممنوع کرده است.

سایت‌های «دیپ فیک» چیست؟

دیپ‌فیک‌ها رسانه‌های مصنوعی هستند که در آنها با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی یک فرد در یک تصویر یا ویدیوی موجود با شباهت شخص دیگری جایگزین می‌شود. دیپ فیک می‌تواند بسیار واقعی باشد. این امر منجر به انتشار اطلاعات نادرست و تبلیغاتی شده است. در انتخابات سال ۲۰۲۳ اسلواکی، صدای ضبط شده ای از میکال سیمچکا، رهبر حزب اسلواکی مترقی، منتشر شد که ظاهرا در مورد تقلب در رأی گیری صحبت می کرد اما در واقع از اساس تقلبی بود.

منظور مقامات اروپایی از اتاق پژواک روسیه چیست؟

مقام‌های اروپایی رسانه‌های تحت کنترل دولت روسیه، مقامات و شبکه دیپلماتیک این کشور را متهم می کنند که با ارائه، انتشار و ترویج اطلاعات اثبات نشده تلاش می‌کنند از آن اخبار جعلی در جهت اهداف خود بهره‌برداری کنند. چیزی که اروپا آن‌را «اتاق پژواک اخبار جعلی» نامیده است.

به عنوان مثال وزارت دفاع روسیه در ژانویه ادعا کرده بود که فرانسه مزدوران خود را به اوکراین فرستاده است. این ادعای غیرمستند به سرعت از طریق رسانه‌های طرفدار روسیه پخش شد و با وجود تکذیب پاریس توسط پارلمان روسیه به عنوان یک واقعیت مطرح شد.

رهبران اتحادیه اروپا در مورد مداخله ادعایی روسیه چه می گویند؟

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که اروپا با یک انتخاب جدی روبرو است: «قوی باشد یا تسلیم اقتدارگرایان شویم.» او همچنین در این رابطه می‌گوید: «آیا ما یک اروپای قوی می‌خواهیم که برای ارزش‌ها و دموکراسی ما مبارزه کند؟ یا اجازه می‌دهیم دموکراسی‌های ما توسط نیابتی‌ها و دست نشانده‌های اقتدارگرایان ربوده شوند؟»

اتحادیه اروپا چگونه رسانه‌های اجتماعی را تنظیم می‌کند؟

قانون جدید «خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا» خواستار حذف سریع محتوای غیرقانونی و اطلاعات بیشتر در مورد نحوه جمع آوری محتوا و سایر اقدامات مرتبط با تبلیغات فریبنده و محتوای سیاسی گول زننده است.

شرکت مادر فیس‌بوک، متا، یوتیوب متعلق به گوگل و تیک‌تاک اقداماتی از جمله ایجاد تیم‌هایی برای مقابله با اطلاعات نادرست، سوء استفاده از هوش مصنوعی و نفوذ پنهان در رابطه با انتخابات پارلمان اروپا را اعلام کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در ماه آوریل، کمیسیون اروپا، نهاد اجرایی اتحادیه اروپا، تحقیقاتی را درباره فیس‌بوک و اینستاگرام متعلق به متا آغاز کرد، زیرا نگران بود که این شرکت برای مقابله با اطلاعات نادرست اقدامات کافی را انجام نمی‌دهد.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.