فهرست بستن

افشای اطلاعات حیاتی پردازنده‌های Intel Rocket Lake؛ قدرت بی نظیر در بازی‌ها

به تازگی شاهد ارائه تاریخ انتشار پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل (Rocket Lake) بوده‌ایم. در همین حال به تازگی شاهد انتشار اطلاعات فنی و جزئیاتی بسیار مهم از این خانواده هستیم. پردازنده‌های راکت لیک گیمرها را با عملکرد بالا هدف قرار داده و با قیمت رقابتی، به سراغ Ryzen 5000ها خواهند رفت.

اینتل به تازگی اعلام کرده است که پردازنده‌های نسل یازدهمی Rocket Lake در ژانویه سال 2021 وارد بازار خواهند شد. به نظر می‌رسد که با تغییراتی که هسته‌ها ایجاد شده است، در بالاترین مدل شاهد استفاده از 8 هسته باشیم. اینتل در این خانواده از هسته‌های بسیار پیشرفته Cypress Cove استفاده خواهد کرد. تا پیش از این، هسته‌هایی مشابه با نام Willow Cove در کلاس لپ تاپ مورد استفاده قرار گرفته و نتایج درخشان آن را دیده بودیم.

به هر حال رقابت با پردازنده‌های ZEN3 کار ساده‌ای نبوده و اینتل راه دشواری را پیش رو دارد. چند منبع معتبر که حتی نسخه‌های مهندسی از پردازنده‌های Rocket Lake را نیز در اختیار دارند، به تازگی اطلاعات جالب توجهی را از این خانواده منتشر کرده‌اند. در وهله نخست، بد نیست بدانید که Rocket Lakeها پشتیبانی از PCI-E 4.0 را به پلتفرم‌های اینتل تزریق خواهند کرد.

مادربردهای سری 400، از جمله Z490 قادر به پشتیبانی از پردازنده‌های راکت لیک بوده و در بسیاری از مدل‌ها، شاهد فعال شدن گذرگاه PCI-E 4.0 خواهیم بود. این منابع اضافه می‌کنند که پردازنده‌های راکت لیک به سادگی می‌توانند تمامی 8 هسته را به فرکانس 5.0 گیگاهرتز برده و معماری جدید آنها، در بازی‌ها مثال زدنی خواهد بود. اینتل معماری پردازنده‌های Rocket Lake را در زمینه اجرای بازی‌ها به خوبی بهینه سازی کرده است. در نتیجه عملکرد آنها در بازی‌ها به شدت افزایش یافته است.

به گفته این منبع، مدار تغذیه (VRM) مادربردهای Z490 برای اورکلاک پردازنده‌های Rocket Lake کافی خواهند بود. اگر چه اینتل همچنان به استفاده از لیتوگرافی 14 نانومتری در این خانواده ادامه داده است، اما تغییرات گسترده در معماری، عملکرد آنها را به طور چشمگیری بالا برده است. با این وجود اینتل همچنان از حداکثر 8 هسته استفاده کرده و این در حالی است که پردازنده‌های ZEN3 با بیشینه 16 هسته معرفی شده‌اند. در نتیجه اینتل در برخی از برنامه‌های مهندسی، قادر به رقابت با AMD نخواهد بود.

Intel-11th-2.jpg

پردازنده‌های نسل یازدهم از سری جدید دستورالعمل‌های AVX512 پشتیبانی خواهند کرد. برخی از توسعه دهندگان بازی و نرم افزار، به سمت استفاده از دستورالعمل‌های AVX رفته و از این رو شاهد افزایش پرفورمنس پردازنده‌ها خواهیم بود. به گفته این منابع، پردازنده‌های 8 هسته‌ای Rocket Lake حتی سریع‌تر از پردازنده‌های 10 هسته‌ای Comet Lake هستند.

حافظه کش نیز در Rocket Lakeها با تغییراتی بزرگ همراه است. در حالی که پردازنده‌های نسل دهم با 32 کیلوبایت حافظه کش L1 به ازای هر هسته و 256 کیلوبایت L2 به ازای هر هسته طراحی شده بودند، نسل یازدهم دارای 48 کیلوبایت حافظه L1 و 512 کیلوبایت حافظه L2 به ازای هر هسته است. به گفته این منابع، پیشرفت عملکرد پردازنده‌های Rocket Lake بالاترین مقدار از زمان عرضه پردازنده‌های Sky Lake تا به امروز خواهد بود.

پردازنده‌های نسل یازدهمی Rocket Lake در اوایل سال 2021 وارد میدان خواهند شد؛ باید دید که این بار اینتل چه برنامه‌ای برای رقابت با پردازنده‌های AMD ZEN دارد. آیا بیشینه هسته‌ها به 8 عدد محدود شده اما اینتل از قدرت هسته‌های جدید مطمئن است؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *