فهرست بستن

افزایش کارمزد خدمات بانکی از اول آذر 99؛ خدمات رایگان را فراموش کنید

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی، بخشنامه جدیدی در مورد کارمزد خدمات بانکی به بانک های کشور ابلاغ شده است و از اول آذرماه 99 شاهد افزایش تعرفه این خدمات خواهیم بود. طبق این بخشنامه از ابتدای آذرماه هزینه خدماتی همچون کارت به کارت افزایش یافته است و انتقال وجه از طریق پایا و ساتنا نیز مشمول کارمزد می شود.

بخشنامه جدید بانک مرکزی سبب خواهد شد که ابتدای آذرماه 99، نرخ کارمزذ خدمات بانکی افزایش پیدا کند و حتی بخشی از خدمات که در طی سال های اخیر به صورت رایگان صورت می گرفته است نیز با کارمزد همراه شود.

در بخشنامه جدید، نرخ کارمزد تراکنش‌های بانکی مشخص شده و بیش از همه، افزایش کارمزد خدمات بانکداری الکترونیک از جمله کارمزد کارت به کارت توجه مردم را به خود جلب کرده است. می توان گفت افزایش کارمزد صدور دسته چک و حتی تعیین کارمزد پرداخت قبض‌های آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه، شهرداری و راهنمایی و رانندگی مهم‌ترین تصمیم تازه بانک مرکزی است. رایگان بودن پرداخت قبض‌ها برای ترویج خدمات غیرحضوری بانکی بود و حالا این کارمزد البته اندک از آذر ۹۹ اخذ می شود.

نرخ های جدید برای کارمزد خدمات بانکی از ابتدای آذرماه 99 را در می توانید در زیر مشاهده کنید. در ستون چهارم از این جدول به نرخ این خدمات در گذشته اشاره شده است.

photo_2020-11-19_14-00-52.jpg

این روزها بیشتر افراد از خدمات بانکی برای جابه‌جایی پول و در واقع کارت به کارت استفاده می کنند و اغلب مشتریان بانکی هم به این منظور نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های موبایلی را به کار می گیرند. آنطور که از بخشنامه بانک مرکزی برداشت می‌شود، کارمزد خدمات بانکی شامل این اپ‌های واسطه‌ای یا بانکی هم می‌شود و از اول آذر این کارمزدها در همه آن ها افزایش می یابد. به این ترتیب باید بگوییم کارمزدها در حوزه خدمات الکترونیک با افزایش ۲۰ درصدی مواجه شده است.

یکی از ویژگی‌های انتقال وجه به صورت پایا این بود که کارمزدی نداشت و بخصوص در پرداخت‌های گروهی به کمک حسابداران می‌آمد تا با استفاده از شماره شبا مبالغ کوچکی چون حقوق افراد را به حسابشان واریز کنند. این ویژگی آنقدر مهم و جذاب بود که بسیاری به این شکل از جابه‌جایی رو بیاورند و از خیر واریز آنی در کارت به کارت هم بگذرند.

اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در ابلاغیه کارمزد خدمات بانکی آذرماه ۹۹، برای این خدمت بانکی هم کارمزد تعیین شده است. هرچند مبلغ ۲۰۰ تومانی برای هر تراکنش (برای مبالغ کم و زیر ۲ میلیون تومان) در نظر گرفته شده، باز هم به نسبت انتقال وجه آنی کارت به کارت (یعنی ۸۴۰ تومان)، مقرون به‌صرفه‌ به نظر می رسد.

AtpCOxae4bFw.jpg

در بخشنامه کارمزد خدمات بانکی جدید، برای واریز گروهی پایا هم به شرط آن که در هر دستور پرداخت بیشتر از ۱۰ واریزی ثبت شود، ۱۰۰ تومان کارمزد پایا در نظر گرفته شده که هرچند دیگر رایگان نیست، ولی همچنان عدد مناسبی برای جابه‌جایی وجه در بین دیگر خدمات انتقال مالی بانکی و بین بانکی محسوب می‌شود.

درباره ساتنا هم که برای مبالغ بزرگ‌تر در نظر گرفته شده، سقف ۲۵ هزار تومانی تعیین شده است. در همه فرآیندهای انتقال وجه توسط این روش، کارمزد 0.02 درصد از مبلغ کل محاسبه می شود.

یکی از تغییرات قابل توجه در تعرفه جدید خدمات بانکی، اخذ هزینه 1000 تومانی به منظور صدور رمز جدید برای کارت های بانکی است. به نظر می رسد این تعرفه قرار است تنها هنگامی که افراد رمز عبور کارت خود را فراموش کرده اند یا به هر دلیلی این رمز غیرمعتبر شده است اخذ شود. این خدمات در طی سال های اخیر به صورت رایگان صورت می گرفت.

البته هنوز بانک مرکزی درباره تغییر تعرفه کارمزد ارائه خدمات در خصوص ضمانت‌ نامه‌ها، حواله‌ها، صندوق‌های اجاره‌ای (صندوق امانات)، مدیریت اوراق بهادار مشتریان، وصول برات و انواع حساب‌ها نظر نداده است. با توجه به اینکه این تعرفه‌ها نیز از حدود سال ۹۵ افزایش نیافته است انتظار می رود با تغییرات نسبتاً وسیعی همراه باشند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *