فهرست بستن

افزایش قیمت اینترنت در سال 1400 – صداوسیما ذی‌نفع گرانی‌ها!

بعد از گذشت چند ماه از گران شدن بسته‌های اینترنتی توسط اپراتورهای اینترنت خانگی و همراه، بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات، دوباره شاهد افزایش قیمت اینترنت در سال 1400 خواهیم بود. متاسفانه هنوز مشخص نیست که آیا این مصوبه تصویب خواهد شد یا خیر.

در سال‌های اولیه حضور وزیر جوان به عنوان وزیر ارتباطات شاهد تغییر تعرفه بسته‌های اینترنتی بودیم. به نوعی که هر اپراتور بسته به سرعت و حجمی مشخص شده، با هزینه‌ای بسیار کمتر نسبت به قبل، سرویس اینترنت به مشترکین خود ارائه می‌کرد. اما متاسفانه طی سال 1399 شاهد افزایش دوباره قیمت بسته‌های اینترنتی بودیم. به عنوان مثال بسته‌های اینترنتی سرعت 16 مگابایت در ابتدای تصویب، تنها قیمتی 80 هزارتومنی داشتند که اپراتورها با شیوه‌های مختلف و افزایش 5 درصدی حجم، قیمت آن را تا 100 هزارتومن بالا بردند و درحال حاضر نیز قیمت بسته 16 مگابایتی نزدیک به 120 هزارتومن می‌باشد.

آذری جهرمی

ماجرای افزایش قیمت اینترنت در سال 1400

حال به گفته  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صورتی که مجلس مصوبه افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها را تصویب کند، بسته‌های اینترنتی اپراتورها با افزایش قیمت چشمگیری روبه‌رو خواهد شد. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات کشور در توئیتر خود واکنشی نسبت به مصوبه‌ای که قرار است توسط مجلس تصویب شود ابراز امیدواری کرد: امروز نمایندگان مجلس با مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما برای امورات نظارتی، مخالفت کنند.

وزیر ارتباطات افزود: تصویب این بند در تبصره 6 بودجه موجب افزایش چشمگیر قیمت بسته‌های اپراتورها خواهد شد.

این مصوبه درباره حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارور (اپراتورهای خدمات دهنده مخابراتی) به میزان 10درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف 130404 نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود. منابع حاصل به میزان 30 هزار میلیارد ریال با هدف حمایت از تولید و محتوا و فعالیت‌های فرهنگی و نظارت در فضای مجازی هزینه می‌شود. مسوولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن به‌طور انحصاری برعهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا)‌ صدا و سیما است.

حسین فلاح جوشقانی؛ رئیس سازمان تنظیم مقررات هم دقایقی پیش در حساب توئیتر خود، در واکنش به این موضوع گفت:

“با مصوبه امروز مجلس، قیمت اینترنت گران خواهد شد و توسعه اینترنت در مناطق محروم نیز متوقف خواهد شد. درآمد اپراتورها مستقیما به تعرفه وابسته است و افزایش درآمد خزانه و پرداخت به صداوسیما حتما با رشد قیمت اینترنت مواجه خواهد شد.”

نظر شما درباره افزایش قیمت اینترنت در سال 1400 چیست؟ به گفته برخی از کاربران این افزایش قیمت نزدیک به 300 درصد خواهد بود!

بیشتر بخوانید: موکول شدن کاهش تعرفه اینترنت به سال آینده + راه‌اندازی سایت جدید 5G ایرانسل

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *