فهرست بستن

افزایش سهم پردازنده های لپ تاپ آرم تا 2023 به 13.9 درصد

بر اساس گزارش DigiTimes معماری پردازنده آرم همچنان به نفوذ خود در بازار لپ تاپ ادامه می‌دهد و در سال 2023 نزدیک به 13.9 درصد از بازار را در اختیار خواهد گرفت. سهم 13.9 درصدی ممکن است زیاد به نظر نرسد اما پیشرفت تقریبا 10 برابری از 2020 تاکنون است زمانی که لپ تاپ های مجهز به پردازند‌ه های آرم، تنها 1.4 درصد از بازار را در اختیار داشتند.

گزارش دیجی تایمز همچنین روند دیگری از وضعیت این صنعت را نشان می‌دهد و در همین راستا می‌توان گفت که سهم بازار اینتل و تسلط آن در این بازار کاهش پیدا کرده است. سال‌های گذشته و حتی آینده نیز وضعیت بازار لپ تاپ برای محصولات آرم مناسب پیش بینی شده اما اکنون مشکلات اقتصادی بر این بازار نیز تاثیر گذاشته و افزایش تورم جهانی و کاهش خرید و نیاز کاربران در این بازار تاثیرگذار بوده است.

سهم پردازنده های لپ تاپ آرم از 2020 تاکنون 10 برابر شده است

دیجی تایمز همچنین اشاره می‌کند که بازار کلی لپ تاپ نسبت به سال گذشته 22.8 درصد کاهش یافته و در مجموع در یک سال گذشته 190 میلیون دستگاه لپ تاپ به فروش رفته است. با این حال برای سال آینده میلادی ثبات نسبی در این بازار پیش بینی شده است. اپل در اواخر سال 2020 با محصولات مک بوک وارد بازار لپ تاپ‌های مبتنی بر آرم شد که عملکردی متعادل در زمینه پرفورمنس و باتری را ارائه داده است.

13.9 درصد پردازنده لپ تاپ آرم

علاوه بر شرکت Apple کوالکام نیز اقداماتی را برای عرضه پردازنده‌های PC مبتنی بر آرم انجام داده و در گزارش اخیر همچنین اذعان شده که استفاده از کروم بوک‌های مبتنی بر آرم رشد نسبی را داشته است. وضعیت در بخش پردازنده‌های لپ تاپ برای اینتل کاملا مناسب نیست و علاوه بر تلاش آرم برای رقابت با اینتل شرکت دیگر فعال در این بخش یعنی AMD که از معماری x86 اینتل بهره می‌برد نیز با عرضه CPU های لپ تاپ و بهره‌وری و عملکرد مناسب به رقیب جدی برای اینتل تبدیل شده است.

بر اساس گزارش دیجی تایمز سهم بازار پردازنده‌های لپ تاپ اینتل در 2016 نزدیک به 82.2 درصد بوده و این در حالی است که AMD در همان زمان نزدیک به 17.8 درصد از این بازار را در اختیار داشته است.

با این حال طبق آخرین آمارها در سه ماهه دوم 2022، اینتل اکنون 63.5 درصد از سهم این بازار را در اختیار دارد و شرکت عمده دیگر این صنعت یعنی AMD با سهم فروش 36.4 درصدی پیشرفت قابل توجه‌ای را شاهد بوده است. با این وجود می‌توان پیش بینی کرد که تا سال 2024 که کوالکام در نظر دارد پردازنده‌های دسکتاپ Nuvia مبتنی بر آرم را منتشر کند، نمی‎توان انتظار تغییر وضعیت آنچنانی در این بخش را داشت.

Adblock test (Why?)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *