اعلام آمادگی دانشگاه علامه برای همکاری‌های علمی و آموزشی با تاجیکستان

رییس دانشگاه علامه طباطبائی آمادگی این دانشگاه را برای همکاری‌های علمی و آموزشی با دانشگاه‌های تاجیکستان اعلام کرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از دانشگاه علامه طباطبائی، نظام‌الدین زاهدی سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران و هیات همراه از دانشگاه علامه طباطبائی بازدید و با عبدالله معتمدی رییس این دانشگاه دیدار و درباره گسترش همکاری‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی به معرفی ظرفیت‌های این دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: این دانشگاه با وجود اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با نام، علامه‌طباطبائی، فیلسوف و مفسر بزرگ قرآن نامگذاری شده است ولی قدمت ۶۵ ساله دارد.

معتمدی ادامه داد: دانشگاه علامه طباطبائی در حال حاضر ۱۱ دانشکده، ۱۰ پژوهشکده و مرکز پژوهشی، ۵۵۰ عضو هیات علمی و ۱۰۰ هزار دانش‌آموخته دارد و همچنین حدود ۱۴ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در آن مشغول به تحصیل هستند. بیش از ۶۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند و این ظرفیت خوبی برای تعاملات علمی و فرهنگی است.

وی با یادآوری اینکه تعداد قابل توجهی از استادان دانشگاه علامه‌طباطبائی در سطح وزیر، مدیر و نماینده مجلس به مجموعه حاکمیت کمک می‌کنند، افزود: استادان این دانشگاه، استادانی تراز در سطح بین‌المللی هستند و این یکی از ظرفیت‌های بسیار عالی این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی، این دانشگاه را یک دانشگاه تخصصی در حوزه علوم انسانی عنوان کرد و گفت: ما ارتباطات بین‌المللی گسترده‌ای با کشورهای مختلف داریم و دانشجویان حدود ۳۰ کشور در این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، ‌ کارشناسی ارشد و دکتری تحصیلی می‌کنند.

معتمدی با بیان اینکه ارتباط علمی با جمهوری تاجیکستان برای ما بسیار با اهمیت است، تاکید کرد: با توجه به وجود اشتراکات زبانی و تاریخی، آمادگی داریم با دانشگاه‌های تاجیکستان و ظرفیت‌های متقابل آنها بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم در زمینه علمی و آموزشی هم‌افزایی داشته باشیم.

زبان و فرهنگ مشترک دو کشور بستر مناسب برای تقویت همکاری ها است

در ادامه سفیر تاجیکستان در ایران گفت: ما از دانشگاه علامه‌طباطبائی بسیار شنیده ایم و این دانشگاه را یک دانشگاه معتبر در ایران شناخته‌ایم. امیدوارم بازدید ما از این دانشگاه، آغاز همکاری‌های دوجانبه باشد. دو کشور دارای زبان، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و این موضوع یک بستر بسیار مناسب برای تقویت همکاری‌ها به ویژه در حوزه آموزش و پرورش و روابط بین دانشگاهی است.

زاهدی با بیان این که تاکنون مناسباتی بین دانشگاه‌های جمهوری تاجیکستان و دانشگاه علامه‌طباطبائی وجود نداشته است، افزود: امیدواریم از این پس این دانشگاه نیز جزو دانشگاه‌های ایرانی باشد که با تاجیکستان ارتباط پیدا می‌کند و ما بتوانیم از ظرفیت‌های این دانشگاه استفاده کنیم.

وی همچنین اظهار داشت: در روابط بین تاجیکستان و ایران، سطح روابط فرهنگی بسیار تعیین کننده است و به این دلیل که ما همزبان، هم‌فرهنگ، هم‌تاریخ و خویشاوند هستیم. بنابراین در ۳۲ سال روابط بین تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران ما یک بستر بسیار مناسب و پاسخگو به تقاضاهای روابط دوجانبه آماده کرده‌ایم. ما امروز اسناد امضا کرده بسیاری بین دو کشور داریم و بیش از ۴۰ درصد این سندها به همکاری در سایه فرهنگ، علم، ادب و روابط دانشگاهی تعلق دارد.

سفیر تاجیکستان در ایران درباره تجدید و گسترش روابط دو کشور در سه سال اخیر گفت: برگزاری هفته های فرهنگی تاجیکستان در ایران و هفته های فرهنگی ایران در تاجیکستان و حضور تاجیکستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان مهمان ویژه، دلایلی بر تمایل گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور است.

زاهدی با دعوت از رییس دانشگاه علامه‌طباطبائی برای سفر به تاجیکستان و شرکت در همایش‌های بین‌المللی «جغرافیای تاریخی و فرهنگی شاهنامه» و «هزار و پنجاه سالگی ابوریحان بیرونی»، ‌ افزود:‌ برگزاری این همایش‌ها، فرصتی برای تقویت همکاری‌های علمی و بین دانشگاهی میان دو کشور است و من دعوت می‌کنم، دانشمندان و هیات علمی دانشگاه معتبر علامه‌طباطبایی از این فرصت‌ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: از این پس در هر همایشی که در تاجیکستان در حوزه علوم انسانی برگزار شود، حتما فراخوان آن را به دانشگاه علامه‌طباطبائی ارسال می کنم تا روابط بین این دانشگاه و دانشگاه‌های تاجیکستان تقویت شود.

سفیر تاجیکستان در ایران خاطرنشان کرد که در این کشور ۳۸ دانشگاه وجود دارد که برخی از این دانشگاه‌ها زاده زمان استقلال (پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال تاجیکستان) هستند اما در حدود ۱۲ دانشگاه ما تاریخ بیش از ۵۰ سال دارند. بنابراین ما نیز تجربه کافی علمی داریم و استفاده از تجربه دو طرف به نفع مناسبت‌های دو جانبه خواهد بود.

در ادامه این دیدار داود حسین‌پور معاون پژوهشی دانشگاه علامه‌طباطبائی ضمن دعوت از زاهدی و استادان برجسته تاجیکستان برای تدریس در گروه زبان‌شناسی دانشگاه، افزود:‌ بر اساس ماموریت دانشگاه برای گسترش دیپلماسی علمی، امیدواریم بتوانیم محور یا محورهای دیپلماسی علمی بین دانشگاه‌های ایران و تاجیکستان فراهم کنیم و الگویی برای ارتباط با دانشگاه‌های کشورهای دیگر به وجود آوریم.

وی همچنین پیشنهاد داد یک مجله علمی مشترک بین‌المللی در گروه زبان شناسی یا ادبیات فارسی با همکاری دو دانشگاه منتشر شود.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه‌طباطبائی با تاکید بر ضرورت گسترش همکای‌ها در زمینه نوآوری، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان موضوع نوآوری را دنبال می‌کنند و بخش عمده‌ای از این شرکت‌ها برای منافع دو کشور سازنده‌اند.

حسین پور افزود: نوآوری‌هایی که در عرصه‌های علمی اتفاق می‌افتد به طور قطع می‌تواند برای بشریت مفید باشد. ما در دانشگاه علامه‌طباطبایی، پارک علم و فناوری و مراکز رشد داریم که می‌توانیم از این طریق با دانشگاه‌های تاجیکستان در حوزه علوم انسانی، اجتماعی و هوش مصنوعی، فعالیت‌های مشترک داشته باشیم.

وی به امضای تفاهم‌نامه با مرکز مطالعات استراتژیک دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان اشاره و بر ایجاد زمینه و برگزاری نشست برای اجرایی کردن این تفاهم‌نامه تاکید کرد.

نوشته اعلام آمادگی دانشگاه علامه برای همکاری‌های علمی و آموزشی با تاجیکستان اولین بار در خبرگزاری سیناپرس | اخبار علمی ایران و جهان. پدیدار شد.

لینک منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.