فهرست بستن

اسپاتیفای حتی مارک هدفون شما را هم میداند

اسپاتیفای حتی مارک هدفون شما را هم میداند

اتحادیه اروپا از ماه گذشته قانون جدیدی را برای حفاظت از امنیت کاربران به تصویب رساند. بر اساس این قانون که به GDPR معروف شده، وب سایت ها و سرویس های اینترنتی موظف شده اند همه اطلاعاتی را که از کاربران دریافت می کنند در معرض دید آنها قرار دهند. پس از تصویب این قانون تقریبا تمامی وب سایت ها اطلاعیه هایی را در صفحه اصلی خود به نمایش گذاشته اند که نشان می داد چه اطلاعاتی، به چه صورتی و توسط چه سامانه هایی از آنها جمع آوری شده و به چه صورت در اختیار سرویس های تبلیغاتی قرار داده می شود. اخیرا یکی از کاربران اسپاتیفای با استفاده از حق قانونی خود از این سرویس درخواست اطلاعات جمع آوری شده خود را داشته و نتیجه به دست آمده به شدت تکان دهنده است.

این کاربر که پیتر اشتاینبرگر نام دارد روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر نوشت با توجه به حق قانونی خود از طریق GDPR از اسپاتیفای درخواست کرده تا اطلاعاتی که از او جمع آوری شده است را در اختیار وی قرار دهد. ابتدا ۶ فایل JSON توسط تیم فنی اسپاتیفای برای وی ارسال شده که تقریبا هیچ نکته قابل ملاحظه ای را در بر نداشته است. پس از آن به مدت یک ماه پیگیری های او ادامه داشته تا در نهایت آرشیوی با حجم ۲۵۰ مگابایت از طرف اسپاتیفای در اختیار وی قرار داده شده که شامل تمامی برهمکنش های وی در این سرویس است. از جمله می توان به لایک کردن آهنگ ها، ارسال پیام، گوش دادن به یک موسیقی خاص، اضافه کردن آهنگ خاصی از پلی لیست یا حتی مراجعه به پلی لیست های سایر کاربران و جست و جوهای انجام شده توسط وی اشاره کرد. اما نکته ای که بیش از هر چیز قابل توجه است ذخیره شدن برند هدفون و هدست هایی است که او در هنگام گوش کردن به موسیقی از طریق اسپاتیفای از آنها استفاده کرده! چنین کاری بدون دسترسی و کاوش عمیق فایل هایی مانند CoreBluetooth امکان پذیر نیست.

DjmemYGXgAEkuOY - اسپاتیفای حتی مارک هدفون شما را هم میداند

Djmig XWsAUzZzL - اسپاتیفای حتی مارک هدفون شما را هم میداند

چنین نکته ای به خوبی نشان می دهد سرویس های آنلاین تا چه اندازه می توانند عملکرد یک کاربر در فضای وب را زیر نظر داشته باشند و در صورتی که قوانین صحیحی برای جلوگیری از سو استفاده این سرویس ها وجود نداشته باشد چه خطراتی کاربران را تهدید خواهد کرد. همچنین می توان نتیجه گرفت سخت گیری های اتحادیه اروپا و بازوهای حقوقی آن برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران به هیچ عنوان بی مورد نبوده و تنظیم قوانین فراگیرتر به صورت بین المللی یا داخلی برای کشورها به منظور جلوگیری از سو استفاده از کاربران ضروری است.

بازدید: 32

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: