فهرست بستن

استفاده از تراشه های Exynos در گوشی های سامسونگ و غیره در سال آتی

بر اساس گزارشات جدید، بیشتر مدل‌های (Galaxy S21 (S30 در مقایسه با سامسونگ گلکسی S20 و نوت 20، با تراشه Exynos عرضه می‌شوند. سامسونگ انتقادات گسترده‌ای را برای مدل های Galaxy S20 مجهز به اگزینوس 990 دریافت کرده است. این شرکت معمولاً پرچمداران آمریکای شمالی و چین را به تراشه‌های ساخت کوالکام و مدل های اروپایی و آسیایی را  به تراشه‌‌‌های مخصوص خود مجهز می‌کند. اما بنا به گزارشات اخیر استفاده تراشه های Exynos در گوشی های سامسونگ و غیره در سال آتی افزایش می‌یابد. با سخت‌افزار‌مگ همراه باشید.

اگرچه سامسونگ هرگز به طور علنی این مسئله را قبول نمی‌کند، اما طی سال‌های گذشته اختلاف عملکرد بین تراشه‌های استفاده شده در کشور‌های مختلف بیشتر شده است. این وضعیت آنقدر بد شده است که این شرکت دیگر از سیلیکون اختصاصی برای بازار داخلی خود استفاده نمی‌کند. طبق تخمین‌ها، امسال 80 درصد مدل‌های این شرکت از تراشه اسنپدراگون استفاده می‌کنند.

ظاهراً این امر منجر به برخی تغییرات داخلی در طراحی این گوشی شده است. سامسونگ کار بر روی پردازنده مرکزی سفارشی Mongoose خود را که برای تراشه‌های خود استفاده می‌کرد، کنار گذاشته است. درعوض، از هسته‌های طراحی شده ARM برای تراشه بعدی Exynos خود استفاده خواهد کرد و این موضوع منجر به تراز شدن حداقلی با اسنپدراگون 875  می‌شود.

طبق گزارشات، از سال 2022 سامسونگ پردازنده‌های گرافیکی Radeon AMD را جایگزین پردازنده‌های گرافیکی Mali می‌کند که باید پردازش گرافیک را به میزان قابل توجهی تقویت کند.تراشه پرچمدار بعدی آن ظاهرا Exynos 1000 نام دارد و گزارشات نشان می‌دهد که به سایر تولیدکنندگان نیز فروخته خواهد شد.

تراشه های Exynos در گوشی های سامسونگ

گفته می‌شود سامسونگ سالانه حدود 150-200 میلیون واحد SoC تراشه‌های ساخت خود را ارسال می‌کند و بیشتر آنها برای تلفن‌های خود استفاده می‌شود. این شرکت با تمرکز بر عملکرد خود، ظاهراً به دنبال گرفتن بخشی از بازار کوالکام است که رهبر فعلی بازار است.

کوالکام اخیراً در حال افزایش قیمت‌ها بوده است که طبق گزارش‌ها برخی مشتریان را از آنها دور کرده است. تراشه پرمیوم بعدی آن می‌تواند حتی گرانتر از Snapdragon 865 باشد و این موضوع منجر به افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند اندرویدی شود.

ظاهراً سامسونگ می‌خواهد از این فرصت برای قرار دادن تراشه‌های خود به عنوان گزینه‌ای مقرون به صرفه برای فروشندگان موبایل استفاده کند. هر چند هم‌اکنون تراشه‌هایی را به شیائومی، اوپو و ویوو می‌فروشد.

آیا این بدان معنی است که تمام مدل‌های Galaxy S21 توسط تراشه Exynos تأمین می‌شوند؟

افزایش استفاده از تراشه‌های اگزینوس به این شرکت این فرصت را می‌دهد تا هزینه تولید تلفن‌های هوشمند خود را کاهش دهد. اینکه آیا این سود صرف کار‌های دیگر خواهد شد یا به شرکت تولید‌کننده پرداخت خواهد شد، باید منتظر ماند و دید، چون همانطور که در گزارش‌های اخیر مشخص شده این شرکت از جیب زدن به حاشیه سود‌های سنگین پرهیز نمی‌کند !

آنچه مشخص است این است که سامسونگ به دلیل افزایش قیمت پردازنده‌های پرچمدار اسنپ دراگون احساس آشفتگی کرده. حتی کار تاجایی بیخ پیدا کرد که در یکی از گزارش‌ها مشخص شد که از تراشه جدید اسنپدراگون چشم پوشی کرده و یا اسنپدراگون 865 را دوباره برای گلکسی اس 21 استفاده خواهد کرد یا همه مدل‌ها را به تراشه‌های داخلی مجهز می‌کند. از آنجا که Snapdragon 875 احتمالاً برتری قابل توجهی نسبت به Exynos 1000 خواهد داشت، احتمالا شاهد همچنین اتفاقی نخواهیم بود.

اما باز هم  یک گزارش جدید دیگر ادعا می‌کند که سامسونگ قصد دارد تا تلفن‌های سری Galaxy Note و S را عمداً تضعیف کند و در تلاش برای افزایش تقاضا برای تلفن‌های تاشو خود باشد. این منبع خبری هشدار می‌دهد که گلکسی S21 “به اندازه کافی قدرتمند” نخواهد بود و این بدان معنی است که تراشه قدرتمندی نخواهد داشت.

همانطور که در هفته اخیر شاهد بودیم این شرکت اقدام به معرفی سامسونگ گلکسی سری Z کرده است.

با افزایش تولید شرکت و دستیابی به موفقیت‌های جدید، هزینه تولید کاهش می‌یابد. این امر باعث می‌شود تا بتواند قیمت خرده فروشی گوشی‌های تاشو Galaxy Z  خود را کاهش داده و به هدف ادعایی خود در بازاریابی از آنها به عنوان دستگاه‌های اصلی گل سرسبد دست یابد.

هر چند به نظر می‌رسد که تمام این اخبار حاشیه‌ای بیش نباشند چون در این صورت تمام سیاست‌های این شرکت در سال‌های اخیر در خطر می‌افتد. باید دید که ادامه چه اتفاقاتی می‌افتد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *