فهرست بستن

از تعمیری تا کارکرده نو؛ این توصیه‌ها را جدی بگیرید!

با سقوط ارزش پولی ملی و کاهش قدرت خرید مردم، اغلب ما از تعویض وسایل مورد استفاده‌مان با نمونه نو سر باز می‌زنیم و تمایل مردم برای تعمیر و استفاده مجدد وسایلشان به شدت افزایش یافته است. از طرفی هم قیمت لوازم یدکی نو وسایلی چون گوشی موبایل به شدت بالا رفته است و یکبار دیگر مردم به دنبال یافتن قطعات کارکرده هستند. در چنین شرایطی سر و کله سودجویان هم پیدا می‌شود.

تا همین یک سال قبل کمتر کسی حاضر بود برای گوشی و ماشین خود سراغ قطعات کارکرده  برود اما حالا افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده است بسیاری از قطعات معیوب پس از تعویض با نمونه نو، از جاهایی چون «دیوار» سر در بیاورند. همچنین حالا بسیاری از مردم گوشی‌های معیوب خود را که ماه‌ها و سال‌ها به حال خود رها کرده بودند به امید فروش تعمیر می‌کنند. اما این فقط ظاهر ماجرا است.

«کارکرده نو» ؛ فروش قطعات کارکرده معیوب پس از تعویض!
اگر سری به وب سایت‌هایی چون دیوار بزنید، تقریباً برای هر چیزی با حجم باورنکردنی از قطعات کارکرده مواجه می‌شوید که اتفاقاً همه آنها «سالم» و «مشابه نو» هستند و هدف از تعویض آنها صرفاً خدمت به شما بوده است! این روزها بخش قابل توجه ای از قطعات معیوب پس از تعویض توسط خود مشتری فروخته می‌شود اما بخش عمده‌ای نیز توسط تعمیرکاران فروخته می‌شوند.

شما برای تعمیر گوشی یا حتی ماشین خود به تعمیرگاه مراجعه می‌کنید، به تشخیص تعمیرکار برخی قطعات معیوب آن با نمونه سالم تعویض می‌شوند اما قطعات معیوب در بهترین حالت پس از تعمیر تحت عناوینی چون «سالم»، «مشابه نو» و «صرفاً از روی بی کاری تعویض شده» مجدداً فروخته می‌شوند!

54554555.PNG

فروش قطعات تعویض شده

شاید در ظاهر تصور کنید اغلب قطعات کارکرده متعلق به مصرف کنندگان هستند اما اگر به شماره تلفن‌ها و آدرس‌ها بیشتر دقت کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد پای یک تعمیرکار در میان است. حتی در بسیاری از آگهی‌ها تعویض مجانی هم عنوان شده است که دیگر ذره‌ای شک باقی نمی‌گذارد.
حالا در دیوار قطعات کار کرده با عناوینی به فروش می‌رسند که گویی خریدار احتمالی را کودک فرض کرده اند. آنها علت‌هایی را برای تعویض این قطعات عنوان می‌کنند که خنده دار است. مگر می‌شود کسی در این شرایط گرانی قطعات کاملاً سالم و مشابه نو را بی جهت و بی دلیل تعویض کند و بعدتر به دنبال فروش قطعه تعویض شده باشد؟!

شیما چندی قبل تبلت گران قیمت خود را برای تعویض صفحه نمایش شکسته آن در اختیار یک تعمیرگاه مشهور قرار می‌دهد اما پس از تعویض نمایشگر متوجه می‌شود دیگر خبری از خالی شدن سریع شارژ باتری نیست که پیش از شکستن صفحه نمایش خراب شده بود و به سختی شارژ نگه می‌داشت. تنها نتیجه‌ای که شیما می‌تواند از این اتفاق عجیب بگیرد، برداشته شدن باتری اصلی تبلت از سوی تعمیرکار به امید فروش آن با قیمت بالا و نصب یک باتری ارزان قیمت است که خوشبختانه به مراتب بیشتر از باتری اصلی شارژ نگه می‌دارد!

تعویض قطعات سالم و فروش قطعه تعویض شده!
متأسفانه بالا رفتن قیمت و کاهش قدرت خرید باعث شده بسیاری از مردم به دنبال قطعات یدکی کارکرده باشند تا با هزینه کمتر بتوانند گوشی یا حتی ماشین خود را تعمیر می‌کنند. همین کافی است تا برخی از تعمیرکاران با زیرپا گذاشتن اخلاق اقدام به تعویض قطعات سالم وسایل ما کنند و بعدتر قطعات تعویض شده را تحت عناوین مختلف به فروش برسانند. بسیاری از این تعمیرکارها قطعاتی که به سرویس مختصر نیاز دارند یا با تعمیر جزئی هم می‌توان مجدداً از آنها استفاده کرد را تعویض می‌کنند اما بعدتر همین قطعات را به مشتریان دیگر می‌فروشند.

878545454.PNG

فروش قطعات تعویض شده

گاهی هم تعمیرکارها چیزی را تعویض نمی‌کنند اما پول آن را از شما می‌گیرند.

توصیه‌هایی برای این روزها

به بیش از یک تعمیرگاه مراجعه کنید
اگر تعمیرکار به شما می‌گوید باید چیزی تعویض شود، پیش از انجام آن به چند تعمیر کار دیگر مراجعه کنید و تنها در صورتی به تعویض آن تن دهید که اجماع کلی در مورد ضرورت آن وجود داشته باشد.

خودتان عیب روی آن نگذارید
بسیاری از مردم هنگامی که به تعمیرکار مراجعه می‌کنند، علائم و نشانه‌ها یا حتی مشکلاتی را عنوان می‌کنند که در اصل وجود خارجی ندارند و صرفاً ناشی از تشخیص غلط و حساسیت بی مورد آنها است اما کلی خرج روی دستشان می‌گذارد. همیشه عیب یابی را بر عهده تعمیرکار بگذارید و صرفاً از مشاهدات خود برای تأیید یا رد عیب تشخیص داده شده استفاده کنید.

به آگهی‌های آنلاین شک کنید
متأسفانه سایت‌های آگهی اینترنتی مجانی چون «دیوار» کار سارقین را بی نهایت آسان کرده‌اند و اگر روزگاری مجبور بودند اموال سرقتی را به کسری از قیمت واقعی بفروشند، حالا دلیلی برای این کار نمی ببنید. نه تنها خرید اجناس مسروقه می‌تواند شما را به دردسر بیندازد، بلکه از نظر اخلاقی هم نمی تواند کار درستی باشد. در خرید قطعات کارکرده از جاهایی چون دیوار، بیشتر به جزئیات توجه کنید، برای نمونه تعویض برخی از قطعات تا پیش از خرابی کامل آنها هیچ توجیه دیگری جز مسروقه بودن آن ندارد.

قطعات تعویض شده را از تعمیرکار بخواهید
اگر تعویض برخی قطعات لازم شد، در پایان کار حتماً قطعه تعویض شده را از تعمیر کار بخواهید و آن را بگیرید. این کار می‌تواند مانع از سودجویی‌های بعدی شود. شما می‌توانید پیش از تعویض آن به تعمیرکار تاکید کنید که قطعات تعویض شده را می‌خواهید.

خودتان قطعات یدکی را تهیه کنید
در صورتی که تعمیر کار تصمیم به تعویض چیزی می‌گیرد، تا جای ممکن تلاش کنید خودتان قطعات یدک را تهیه کنید و قیمت‌ها و اجناس مختلف را جویا شوید. با انجام این کار شانس استفاده تعمیرکار از قطعات کارکرده و گرفتن پول نمونه نو آن از شما پایین می‌آید. همچنین غالباً قیمت واقعی قطعات یدکی بسیار پایین تر از مبلغ عنوان شده از سوی تعمیرکارها است.

زمان تعمیر خودتان حضور داشته باشید
تا جای ممکن سعی کنید در زمان انجام هرگونه تعمیر خودتان حضور داشته باشید و از نزدیک بر روی کار تعمیرکار نظارت کنید. گاهی آنها خراب کاری‌هایشان را به حساب نقص قبلی می‌گذارند که اگر حضور نداشته باشید، نمی‌توانید آن را ثابت کنید.

 لازم به ذکر است مطالب گفته شده در باب کسری از تعمیرکاران است و قطعاً نمی‌توان آن را به همه این صنف تعمیم داد. در هر صورت شاید بد نباشد به این واقعیت تلخ اعتراف کرد که  اخلاق از بخش‌های بزرگی از جامعه ما رخت بسته است.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *