فهرست بستن

ادعای کذب بسیاری از فروشندگان؛ قیمت گوشی کاهش نیافته است!

طی روزهای گذشته شایعاتی در بازار گوشی‌های هوشمند مبنی بر کاهش قیمت این محصولات منتشر شده که مشخص نیست از کجا آب می‌خورد. در واقع این سوال مطرح می‌شود که چرا وقتی قیمت گوشی برخلاف کاهش، طی روزها گذشته، مشمول افزایش شده، باید مردمی که اطلاع زیادی از این موضوع ندارند را به سمت خرید محصولی سوق داد که حتی مشمول افزایش قیمت غیرمنطقی شده است.

خروجی تابلوی قیمت روزانه سایت‌ها، خروجی وبسایت‌های خبری اقتصادی و حتی سیاسی، بهترین مکان‌ها برای دلالان و سوءاستفاده‌گران حوزه گوشیهای هوشمند است. در واقع این افراد با رصد کوچکترین خبر و یا اتفاقی به دنبال افزایش قیمت محصولاتی هستند که ماه‌هاست در انبار خود ذخیره کرده‌اند تا در بهترین زمان (از نظر خودشان) در بازار عرضه کنند.

طی روزهای گذشته چندین و چند بار شایعه کاهش قیمت گوشی در بازار پخش شده است. در واقع این شایعات به حدی زیاد بود که ما به عنوان وبسایت که دائماً لیست قیمت گوشی را منتشر می‌کنیم را به شک انداخت که آیا قیمت این محصولات کاهش یافته و از جای دیگری به اطلاع وبسایت‌های غالباً زردی که آنها را منتشر می‌کنند رسیده و افراد مطلع و پای کار، از آن خبر ندارند؟!

به همین دلیل جستجویی کوچک در بازار گوشی‌های هوشمند از یک منبع معتبر که دیجی‌کالا باشد به عمل آوردیم تا به اصل این قضیه پی ببریم. در ادامه با هم گوشه‌ای از قیمت‌های گوشی هوشمند از هر برندی را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم قیمت گوشی‌های هوشمند طی روزهای گذشته چطور تغییر کرده است.

mobs-1.jpg

mobs-2.jpg

mobs-3.jpg

همانگونه که در سه نمودار فوق متعلق به گوشی آیفون 11 و دو گوشی پرفروش سامسونگ یعنی گلکسی نوت 10 پلاس و گلکسی A20s مشاهده می‌کنید نه تنها شاهد کاهش قیمت نبوده‌ایم بلکه افزایش نامتعارف در دو مدل به وجود آمده که مستقیماً به اخبار چند وقت اخیر باز می‌گردد. برای بررسی بیشتر وضعیت گوشی‌های چینی را در بازار نیز رصد می‌کنیم.

mobs-4.jpg

mobs-5.jpg

mobs-6.jpg

mobs-7.jpg

قیمت گوشی‌های هواوی که در نمودارهای فوق نیز مشاهده می‌کنید همین حالت را دارد و تقریباً همه مدل‌های موجود در بازار مشمول افزایش قیمت شده‌اند. نکته عجیب آن است که با توجه به کاهش امکانات گوشی‌های هواوی و تبلیغات منفی که علیه این شرکت وجود دارد روند طبیعی در مورد این گوشی‌ها که باید کاهش قیمت باشد برخلاف همه کشورهای دنیا، به هیچ عنوان در بازار کشور ما دیده نمی‌شود.

mobs-8.jpg

mobs-9.jpg

mobs-10.jpg

mobs-11.jpg

mobs-12.jpg

در نهایت قیمت گوشی‌های شیائومی و نوکیا را نیز در لیست فوق مشاهده می‌کنید که از این قاعده مستثنی نبوده و اگر ثابت نبوده باشند نیز کاهش پیدا نکرده‌اند.

به هر حال شاید در این شرایط بد اقتصادی داخلی و فشارهای به مراتب بغرنج‌تر خارجی، مشخص نیست که این افراد چطور به خود و وجدان‌شان اجازه انتشار اخبار کذب را می‌دهند. مشخص نیست که کسب چند میلیون سود بیشتر با ادعاهای دروغ و تشویش بازار تا کجا ادامه خواهد داشت و همچنان باید منتظر ماند که اقدامات و برخوردهای مناسبی در این زمینه صورت گیرد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *