فهرست بستن

ادعای چینی‌ها: ساخت کامپیوتر کوانتومی یک میلیون بار سریع‌تر از رقبا

برتری کوانتومی را باید یکی از مهمترین و در عین حال جذاب‌ترین حوزه‌ها در علوم پیشرفته کامپیوتر دانست که روز به روز شرکت، گروه و یا کشوری مدعی آن می‌شود. پس از جدال‌های اخیر IBM، گوگل و حتی هانیول، این بار چینی‌ها مدعی آن شدند که کامپیوتر کوانتومی ساخته‌اند که از قدرتمندترین رقبا، یک میلیون بار سریعتر است.

طی یکی دو روز گذشته خبری مهم روی خروجی اکثر رسانه‌های شرقی از جمله South China Morning Post رفت که بسیار هیجان‌انگیز، جذاب و در عین حال خطرناک به نظر می‌رسد؛ این وبسایت مدعی شد که محققان چینی موفق به ساخت رایانه کوانتومی شدند که یک میلیون بار از بهترین رایانه‌های کوانتومی دنیا، قوی‌تر است.

این ادعا توسط یک دانشمند چینی به نام دکتر چان ژیانوی فیزیک‌دان برجسته دانشگاه علوم و تکنولوژی چین و در خلال کنفرانسی در دانشگاه وستلک در هانگژو  اعلام شده و رقیب شماره یک خود را ابرکامپیوتر سیکامور گوگل می‌داند.

 اگرچه این محقق و اعضای تیم آن اعلام کرده‌اند که این گفته نیاز به تایید و بررسی بیشتری دارد ولی داده‌های اولیه آنها مدعی این قدرت بسیار بالا و توانایی پردازشی حیرت انگیز آن است. براساس مقاله‌ای که محققان گوگل سال پیش منتشر کردند، سیکامور در حدود ۲۰۰ ثانیه محاسبه‌ای را به پایان رساند که سریع‌ترین کامپیوتر زمین ۱۰هزار سال برای حل آن زمان نیاز دارد.

نکته جالب دیگر آن است که برخی دانشمندان از داخل چین نیز حتی به صحت این ادعا مشکوک شده‌اند ولی تیم تحت هدایت دکتر چان موضوع بسیار جالب و عجیبی را مطرح نموده که جای بحث فراوانی دارد.

همانطور که می‌دانید یک کامپیوتر کوانتومی با استفاده از کوبیت یا ذرات زیراتمی در حالت‌های مختلف کوانتومی، تعداد زیادی محاسبات را در یک آن انجام می‌دهد. بسیاری از دانشمندان باور دارند که این تکنولوژی ممکن است روزی برای هک حساب بانکی و رمز عبور دیگر حساب‌ها استفاده شود. با این وجود هنوز با ساخت یک کامپیوتر کوانتومی قابل استفاده برای عموم ده‌ها سال فاصله داریم. اکثر ماشین‌های فعلی وظایف خاصی بر عهده دارند و هیچ ارتباطی با کد شکنی ندارند.

برای مثال کامپیوتر کوانتومی پن حرکت نور در محفظه‌ای پر از کریستال را شبیه سازی می‌کند. وقتی ذره‌ای از نور به کریستال برخورد کند به چپ یا راست خواهد رفت و به کریستال دیگری برخورد خواهد کرد. با افزایش ذرات نور، شرایط بسیار پیچیده خواهد شد.

حتی قدرتمندترین کامپیوترهای جهان هم در شبیه‌سازی این فرایند به مشکل می‌خورند اما با کامپیوتر کوانتومی این فرایند بسیار ساده‌تر خواهد بود. زمانی که تیم پن شروع به ساخت دستگاهی برای این شبیه‌سازی یا همان نمونه برداری بوزون کردند، این دستگاه قابلیت اداره ۱۰ کوبیت را داشت. اما به گفته پن حالا این رقم به ۵۰ کوبیت افزایش یافته است. کامپیوتر سیکامور گوگل ۵۳ کوبیت را پردازش می‌کند، با اینکه این رقم بسیار قابل توجه است اما این کامپیوتر با «مدار تصادفی» برای وظیفه متفاوتی طراحی شده است.

پن و تیمش توضیح ندادند که چطور عملکرد این دو ماشین را مقایسه کرده‌اند. هردوی این ماشین‌ها با هدف «برتری کوانتومی» ساخته شده‌اند و قصد دارند نشان دهند که کامپیتور‌های کوانتومی بسیار بهتر از همتایان معمولی خود عمل خواهند کرد.

اما بحث‌هایی نیز در این باره وجود دارد. برای مثال IBM ادعا می‌کند که گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خارج از رده زمان محاسبه ابر‌کامپیوترهای معمولی را از دو روز به ۱۰ هزار سال افزایش داده است. پن ساخت اولین ماهواره کوانتومی جهان و راه اندازی بزرگترین شبکه ارتباطی کوانتومی از پکن تا شانگهای را رهبری کرده است، پروژه‌ای که از لحاظ نظری غیرقابل نفوذ است. تیم پن در دو دهه گذشته برای تثبیت جایگاه چین در تکنولوژی کوانتوم کمک‌های زیادی از دولت این کشور دریافت کرده است.

به گفته یکی از اعضای تیم آنها تحت فشار هستند تا میزان سرمایه‌گذاری دولت را گزارش دهند. یکی از فیزیکدانان که به دلیل حساسیت موضوع خواسته است نامش فاش نشود می‌گوید: «برخی تحقیقات پایه‌ای کاربرد فوری و ملموس ندارند.»

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *