فهرست بستن

احتمال بکارگیری رابط کاربری اختصاصی در گوشی های نوکیا و تکرار یک فاجعه

گوشی‌های نوکیا تولید شده توسط شرکت اچ‌ام‌دی گلوبال در نزد کاربران همواره با بروزرسانی‌های به موقع و پشتیبانی نرم‌افزاری مناسب شناخته می‌شوند. هرچند بیشتر گوشی‌های تولید شده توسط این شرکت هنوز عضو برنامه اندروید وان گوگل هستند، به نظر می‌رسد شرکت فنلاندی به دنبال ایجاد تغییراتی در رابط و تجربه کاربری دستگاه‌های خود است.

 اندروید وان به دستگاه‌هایی اطلاق می‌شود که توسط شرکای شرکت گوگل ساخته می‌شوند و از نسخه دست نخورده اندروید بهره می‌برند. دستگاه‌های مجهز شده به این نسخه از اندروید بدون هیچ‌گونه شخصی‌سازی، پوسته سفارشی، اپلیکیشن جانبی یا سرویس اضافی به بازار عرضه می‌شوند. طبق ادعای سایت XDA Developers، اچ‌ام‌دی احتمالاً قصد دارد با استخدام یک طراح تجربه کاربری و ساختن پوسته اختصاصی، گوشی‌های خود را از محصولات سایر تولید کنندگان دستگاه‌های اندرویدی متمایز کند.

141922-phones-hands-on-nokia-8-polished-copper-image1-jotas465wm.jpg

البته این دعوت به کار که در Linkedln پست شده است، شرح وظایف این طراح را به طراحی منوها، تب‌ها و ویجت‌ها خلاصه کرده و اشاره مستقیمی به طراحی پوسته سفارشی نمی‌کند. با در نظر گرفتن مطلب فوق و این واقعیت که گوشی‌های اچ‌ام‌دی تنها از دو نرم‌افزار پیش‌فرض camera app و My phone استفاده می‌کنند، احتمال می‌رود که قصد اچ‌ام‌دی طراحی گرافیکی اپلیکیشن‌های فرست-پارتی برای استفاده در گوشی‌های آینده این شرکت باشد. برنامه اندروید وان محدودیتی در به‌کارگیری برنامه‌های پیش‌فرض یا فرست-پارتی برای سازندگان ایجاد نمی‌کند.

حتی اگر اچ‌ام‌دی در فکر ایجاد رابط کاربری و پوسته جدیدی برای گوشی‌های خود باشد، هنوز می‌تواند در دستگاه‌های خود از اندروید وان استفاده کند. برای مثال گوشی‌های سری موتو وان موتورولا که عضو برنامه اندروید وان هستند، با سفارشی‌سازی قابل توجهی به بازار عرضه می‌شوند.

با توجه به این که تجربه نرم‌افزاری روان و استفاده از اندروید خام کلیدی‌ترین نکاتی هستند که به فروش گوشی‌های نوکیا و قدرت رقابت آن‌ها در بازار کمک می‌کنند، فاصله گرفتن از این نقطه قوت و طراحی رابط کاربری متمایز می‌تواند نتایج فاجعه باری در پی داشته باشد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *