احتمال برخورد شهاب سنگ بننو با زمین

بحث برخورد یک شهاب سنگ با زمین همواره سوژه داستان های آخرالزمانی بوده و تاریخ کره زمین نیز شاهد چنین حوادثی بوده که منجر به انقراض جمعی گونه ها شده است. در این میان نظریه ای مبنی بر برخورد شهاب سنگ بننو با زمین در سال ۲۱۸۲ وجود دارد که در این گزارش به بررسی آن می پردازیم.

به گزارش سیناپرس، در طول هفت سال گذشته، دانشمندان ناسا به طور جدی روی ماموریتی به نام OSIRIS-REx کار کرده اند که به طور خاص به بررسی سیارک بننو می پردازد که برخی افراد می گویند ممکن است در ۲۴ سپتامبر ۲۱۸۲ با زمین برخورد کند. اما این احتمال از نظر علمی چقدر است؟

پیش ‌بینی‌ های قبلی نشان می دهد: سیارک بننوتقریباً ۱ در ۲۷۰۰ شانس برای برخورد با زمین در سال ۲۱۸۲ دارد. با این حال، مطالعات جدید در مورد مدار این سیارک نشان داده است که احتمالاً سیارک فوق قبل از سال ۲۳۰۰ به زمین برخورد نخواهد کرد.

مطالعات انجام شده نشان می دهد: سیارک بننو، اساساً یک توده سنگی است که برای صدها میلیون سال در منظومه شمسی به طور مارپیچی می چرخد. پیش از این تصور می شد که این سیارک یک جسم جامد است، با این حال، هنگامی که OSIRIS-REx در سال ۲۰۲۰ بر روی آن فرود آمد، مشخص که سطح سیارک انباشته از آوار قلوه سنگی بوده و آنطور که انتظار می‌رفت یکپارچه نیست.

امروزه در حالی که OSIRIS-REx نمونه هایی از سطح بننو را در اختیار ما قرار داده است، افشای اینکه بننو می تواند روزی با زمین برخورد کند موضوعی است که بدون شک بسیاری روی آن تمرکز خواهد شد زیرا با توجه به اندازه سیارک و نزدیک بودن تاریخ تعیین شده برای برخورد آن با زمین، باید اقدامات لازم اندیشیده شود.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که اصولا بننو سیارکی نیست که باعث ویرانی در سطح جهانی شود اما تخریب آن گسترده خواهد بود و به همین دلیل درک این که این سیارک طی ۳۰۰ سال آینده در طول مدارش به کجا خواهد رفت، موضوعی است که دانشمندان ناسا بر روی آن متمرکز هستند.

در حال حاضر ناسا می گوید: ما می توانیم پیش بینی کنیم که مسیر سیارک در آینده چگونه خواهد بود و به طور قطعی می توان اطمینان داشت که تا سال ۲۳۰۰ بننو با زمین برخورد نخواهد کرد. البته دانشمندان می گویند، احتمال برخورد این سیارک با زمین تا سال ۲۳۰۰ نیز تقریباً ۱ در ۱۷۵۰ است، که به این معنی است که احتمال برخورد در این بازه زمانی افزایش یافته است.

به گزارش سیناپرس،قطعا دانشمندان بر اساس احتمالات و خطرات موجود چشم انتظار وقوع یک رخداد نبوده و در صورت قطعی شدن برخورد یک سیارک با زمین، احتمالا راه هایی منحرف کردن مدار سیارک پیدا خواهد شد.

مترجم: نیروانا محمدحسینی

منبع: bgr

نوشته احتمال برخورد شهاب سنگ بننو با زمین اولین بار در خبرگزاری سیناپرس | اخبار علمی ایران و جهان. پدیدار شد.

لینک منبع خبر

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.