فهرست بستن

اجبار جدید مایکروسافت؛ نصب بدون اجازه بسته آفیس تحت وب روی سیستم کاربران

حتماً تا به حال بارها و بارها برای شما پیش آمده که شاهد نصب بروزرسانی‌های ویندوز، بدون اطلاع‌رسانی سیستم‌عامل شوید. در واقع این یک سیاست عجیب از مایکروسافت است که همه چیز را به اجبار به کاربران خود تحمیل می‌کند. در جدیدترین موج از این دست حرکات، مایکروسافت روی کامپیوتر میلیون‌ها کاربر خود از شب گذشته بسته آفیس تحت وب را نصب کرده که جدای از مزایای آن مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد نموده است.

به نظر شما برای مایکروسافت سخت است که تغییراتی را در بخش‌های مختلف سیستم انجام دهد؟ در واقع این یک حقیقت است که شرکت بزرگی مانند مایکروسافت که تولیدکننده بزرگترین سیستم‌عامل رایانه‌های رومیزی دنیاست می‌تواند بدون اجازه و حتی اطلاع‌رسانی کاربران خود، هر نرم‌افزار، سرویس، برنامه و یا داده‌ای را به سیستم او منتقل کرده و یا حذف کند.

در همین راستا از شب گذشته گزارشات بسیار زیادی از کاربران در اقصی نقاط دنیا واصل شده که نشان می‌دهد در جدیدترین شاهکار بدون اجازه مایکروسافت، ویندوز ۱۰ بدون آنکه از کاربران مجوزی دریافت کرده و یا اجازه تحت الفظی بگیرد برنامه‌های آفیس تحت وب را بر روی رایانه‌های آنها نصب نموده که طبق انتظار این امر موجب اعتراض شدید کاربران شده است.

همانطور که می‌دانید بارها و بارها پیش آمده که مایکروسافت بدون اجازه کاربران بروزرسانی‌های بسیار بزرگ (تا چند گیگابایت) را توسط Windows Update و به صورت خودکار برای آنها دانلود کرده و موجب تلف شدن وقت و هزینه بسیاری از کاربران شده است.

در ادامه و با توجه به اعتراض گسترده کاربران که در موارد متعددی ریستارت (بارگذاری مجدد) ویندوز ۱۰ به صورت ناگهانی و بدون اعلام به کاربر را گزارش کرده بودند این شرکت شرایط تعویق نصب بروزرسانی‌ها را اعلام کرد اما جدیدترین حرکت مایکروسافت آن است که به طور ناگهانی سیستم فرد راه اندازی مجدد می‌شود تا لینک‌های بارگذاری اپلیکیشن‌های تحت وب آفیس در مرورگر اینترنتی اج ظاهر شود و کاربران برای نصب آنها اقدام کنند.

تا پیش از این گزارشات، این نوع تغییرات تنها بر روی رایانه‌های کاربران اینسایدر ویندوز انجام می‌شد و کاربران عادی از وقوع چنین اتفاقاتی مصون بودند ولی این بار گزارشات حاکی از آن است که تغییرات جدید بر روی تمامی نسخه‌های ویندوز ۱۰ اتفاق افتاده و فرقی نمی‌کند که شما توسعه دهنده باشید یا کاربر عادی.

البته همانطور که می‌دانید با توجه به تحت وب بودن این برنامه‌ها، نصب آنها موجب اشغال ظرفیت بیشتری از حافظه یا مصرف شدن دیگر منابع نمی‌شود. ولی انتخابی بودن نصب آنها تا به امروز و اجباری شدن این روند بدون جلب رضایت کاربران امری است که با مقاومت افراد مواجه شده است.

کاربران معترض در شرایطی که مایکروسافت در برابر اعتراض‌های آنها سکوت کرده، می‌گویند این به‌روزرسانی‌های اجباری نشان می‌دهد افراد بر روی رایانه‌های مجهز به ویندوز ۱۰ کنترل چندانی ندارند و لذا امنیت و حریم شخصی افراد در صورت نصب ویندوز ۱۰ حفظ نمی‌شود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *