فهرست بستن

ابرکامپیوتر سنگاپوری به پردازنده های AMD EPYC Milan با 100 هزار هسته پردازشی مجهز می‌شود

مرکز ملی ابرپردازش‌های کشور سنگاپور اعلام کرده که از پردازنده های AMD EPYC Milan و پردازشگر گرافیکی A100 انویدیا در ابرکامپیوتر جدید خود که از توان 10 پتافلاپسی برخوردار است استفاده خواهد کرد. NSCC یا مرکز ابرپردازشی ملی از این ابرکامپیوتر قدرتمند در موارد تحقیقات آزمایشی، سازمان های دولتی و کمپانی‌ها به کار خواهد گرفت. این ابرکامپیوتر در مارس سال 2019 به طور مستقیم دولت سنگاپور بودجه 200 میلیون دلاری دریافت کرد. ابرکامپیوتر جدید سنگاپوری به جدیدترین نسل از معماری‌های CPU و GPU انویدیا و AMD مجهز خواهد بود و بر پایه سری محصولات HPE Cray EX بنا خواهد شد که در مجموع از 900 گره پردازشی برخوردار است.

این ابرکامپیوتر مجموعا دارای بیش از 100 هزار هسته پردازشی بر پایه معماری Zen 3 کمپانی AMD خواهد بود. پردازنده‌ای که قرار است در این ابرکامپیوتر استفاده شود، از سری پردازنده‌های سرور Milan با مدل AMD EPYC 7003 می‌باشد که دارای 64 هسته پردازشی می‌باشد که فرکانس کاری هر هسته به تقریبا 3.7 گیگاهرتز می رسد. ابرکامیپوتر NSCC همچنین به 352 واحد پردازش گرافیکی A100 Tensor Core انویدیا مجهز است که یک سوم میلیون هسته پردازشی گرافیکی دیگر را نیز به این سیستم قدرتمند اضافه می‌کند.

پردازنده های AMD EPYC Milan

حداکثر قدرت پردازشی Tensor A100 انویدیا به 19.5 ترافلاپس می‌رسد، بنابراین این ابرکامپیوتر فقط از طریق واحد GPU خود دارای 3.2 پتافلاپس توان پردازشی می‌باشد و 3.2 پتافلاپس قدرت پردازشی نیز از طریق نسل سوم پردازنده های EPYC Milan شرکت AMD به سیستم تزریق می‌شود. همچنین این ابرکامپیوتر از رابط چندگانه 100 گیگابیت بر ثانیه برخوردار خواهد بود. هنوز اسم رسمی برای این کامپیوتر اعلام نشده اما انتظار می‌رود این ابرسیستم در اوایل سال میلادی آینده وارد فاز اجرایی شود.

رشد خیره‌کننده 93 درصدی درآمد AMD در سه ماهه اول 2021!

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *