آیا پورتوریکو بعد از ۱۵۰ سال از آمریکا جدا می‌شود و بار دیگر به اسپانیا می‌پیوندد؟

ترجمه شده از زبان: اسپانیایی

در حالی که بحث‌های اصلی در مورد وضعیت سیاسی پورتوریکو بین وابسته ماندن به ایالات متحده و یا اعلام استقلال در نوسان است، اقلیت کوچکی وجود دارد که می‌خواهد این جزیره واقع در دریای کارائیب را به تحت قیومیت اسپانیا بازگرداند.

این ایده توسط یک سازمان به نام «پیشروان اتحاد مجدد» (Adelante Reunificacióncionistas) پشتیبانی می‌شود.

این حزب سیاسی که در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد و تنها از ۳۶ نفر تشکیل شده است، هفته گذشته برای اولین بار در بحثی در کمیته ویژه سازمان ملل در مورد استعمارزدایی شرکت کرد.

خوزه آلفردو لارا، رئیس این سازمان، به کمیته استعمارزدایی سازمان ملل گفت: «ما معتقدیم که الحاق پورتوریکو به اسپانیا یک جایگزین مناسب برای وضعیت استعماری کنونی پورتوریکو است که در حال حاضر یک قلمرو غیرقانونی ایالات متحده به شمار می‌رود.»

آنت فالکون، سیاستمدار پورتوریکویی، در ۲۰ ژوئن در مقابل یک کمیته سازمان ملل متحد استدلال‌های حزب خود را در این خصوص ارائه داد و گفت: «ما می‌خواهیم به اسپانیا بازگردیم تا فرهنگ، زبان و آداب و رسوم خود را حفظ کنیم».

فالکون اضافه کرد: «ما قویا به راه حل اتحاد مجدد توافق‌شده بین ایالات متحده، اسپانیا و پورتوریکو اعتقاد داریم. ما می‌خواهیم به اسپانیا برگردیم زیرا این کشور، یک کشور دموکراتیک، مدرن و متعهد به تمدن غربی است. زنده باد اسپانیا، زنده‌ باد سرزمین مادری و زنده باد پورتوریکو اسپانیا.»

روز دوشنبه پدرو پیرلوئی سی، فرماندار پورتوریکو، اعلام کرد همزمان با انتخابات سراسری ریاست‌جمهوری ایالات متحده در روز ۵ نوامبر شهروندان پورتوریکویی می‌توانند با شرکت در یک رفراندوم درباره وضعیت سیاسی آینده خود در آمریکا نظر دهند.

اگرچه هیچ آمار رسمی‌ای در مورد میزان حمایت از جنبش جدید وجود ندارد، اما «پیشروان اتحاد مجدد» می‌گویند که طبق نظرسنجی آنان در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۶.۳ درصد از جمعیت پورتوریکو از ایده تبدیل شدن به یک منطقه خودمختار وابسته به اسپانیا حمایت کرده‌اند.

رئیس این سازمان در این باره می‌گوید:‌ «در پورتوریکو افراد زیادی هستند که اتحاد مجدد را دنبال می‌کنند و با آن هماهنگ هستند، اما در خیابان‌ها حضور ندارند و خود را همراه نشان نمی‌دهند زیرا از سرکوب و از دست دادن شغل خود می‌ترسند.»

اسپانیا بنابر معاهده ۱۸۹۸، که پس از جنگ آمریکا و اسپانیا به امضای طرفین رسید، پورتوریکو را به همراه کوبا، فیلیپین و گوام از دست داد.

پورتوریکویی‌ها شهروندان ایالات متحده محسوب می‌شوند، از قانون اساسی تبعیت می‌کنند و تابع قوانین فدرال هستند. دفاع از مرزها و روابط خارجی جزیره بر عهده دولت ایالات متحده است.

با این وجود، پورتوریکویی‌ها حق رای دادن به رئیس‌جمهور آن کشور را ندارند. به همین خاطر حزب جدید خواستار حق رای برای رئیس‌جمهور اسپانیا است.

سازمان ملل در سال ۱۹۷۸ مشخص کرد که «روابط استعماری» بین ایالات متحده و پورتوریکو وجود دارد.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.