آیا مصرف استامینوفن در دوران بارداری برای نوزادان خطرناک است؟

برای زنان باردار، استامینوفن همواره برای کاهش تب و تسکین درد، گزینه بی خطری در نظر گرفته می شد. اما نتیجه مطالعه ای که اخیرا انجام شده است، چیز دیگری نشان می دهد. در این پژوهش، محققان به رابطه بین مصرف استامینوفن (با نام تجاری تایلنول) در دوران بارداری و اختلال در گفتار کودکان پرداختند.

مصرف استامینوفن در بارداری چه عوارضی دارد؟

دکتر مگان وودبری، مسئول این پژوهش توضیح داد: «مصرف زیاد استامینوفن در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه سوم، با اختلال در بیان واژگان و جملات کوتاه در ۲ سالگی مرتبط است.»

این کودکان در ۳ سالگی، نمرات پایین تری در مقیاس ارزیابی گفتار و زبان کسب کردند. محققان همچنین دریافتند که مصرف بیش از حد استامینوفن در سه ماهه سوم بارداری، احتمال کسب نمرات زیر ۲۵ درصد را در پسران برای صحبت کردن با جملات کوتاه را افزایش می دهد.

مصرف استامینوفن در بارداری چه عوارضی دارد؟

در حالی که این اطلاعات برای والدین آینده یا کسانی که می خواهند باردار شوند مهم است، اما به این معنا نیست که باید مصرف استامینوفن را متوقف کنید یا اگر در دوران بارداری استامینوفن مصرف کرده اید نگران مشکلات گفتاری نوزاد خود باشید.

مصرف استامینوفن در بارداری چه عوارضی دارد؟

دکتر وودبری توضیح داد: «تب شدید یا درد شدید نیز می تواند بر تکامل جنین تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل تایلنول می تواند و باید در صورت نیاز در دوران بارداری مصرف شود – اما شاید برای درد و ناراحتی های جزئی بهتر باشد از مصرف آن خودداری کنید.»

آیا باید در دوران بارداری مصرف استامینوفن را متوقف کنید؟

مصرف استامینوفن در بارداری چه عوارضی دارد؟

استامینوفن در شرایطی که فرد باردار تب دارد، بسیار مفید است. تب در دوران بارداری می تواند باعث بیماری سریع مادر و نوزاد شود و در چنین شرایطی مصرف استامینوفن کاملاً درست است. اما معمولاً استامینوفن برای درد توصیه نمی شود.

اگر در سه ماهه سوم درد داشتید، حمام آب گرم برای آرامش رحم، توصیه می شود و برای درد مفاصل و کمر، یوگا و طب سوزنی مفید هستند.

مصرف استامینوفن در بارداری چه عوارضی دارد؟

یافته های این مطالعه به این معنی نیست که استامینوفن قطعاً باعث تأخیر در گفتار یا اوتیسم می شود. تا به امروز، تحقیقات علمی نتوانسته اند یک علت واحد را برای هیچ کدام از این موارد شناسایی کنند.

مصرف استامینوفن در بارداری چه عوارضی دارد؟

با این حال، دقت در میزان مصرف استامینوفن در دوران بارداری مهم است. تنها پزشک شما جزئیات بارداری فردی شما را می داند. دارویی که برای یک دوست یا همکار تجویز شده، ممکن است بسته به سابقه پزشکی و جزئیات بارداری شما، برای شما ایمن نباشد. به عنوان یک قاعده کلی، همیشه قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

<!–

–>

Adblock test (Why?)

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.