فهرست بستن

آیا تاکسی‌های اینترنتی از شرایط کرونایی سوء استفاده می‌کنند؟

طی ماه‌های گذشته و به سبب گسترش بیماری کرونا، استفاده از تاکسی‌های اینترنتی افزایش یافته است ولی اگر شما از افراد پای ثابت استفاده از این سرویس‌ها بوده باشید حتماً متوجه افزایش قیمت‌های نامتعارفی در بسیاری از مسیرها و سرویس‌ها در این خصوص شده‌اید. با این اوصاف می‌توان عنوان کرد که تاکسی‌های اینترنتی از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند؟

شرایط ایجاد شده به واسطه گسترش بیماری کرونا در سراسر دنیا بیشتر از هر بعد زندگی مردم، وضعیت انواع کسب و کارهای را تحت تأثیر خود قرار داده است. در این شرایط یکی از مهمترین مشاغل متأثر، حمل و نقل عمومی و البته تاکسی‌های اینترنتی است.

در بسیاری از شهرها ناوگان حمل و نقل عمومی به دستور دولت فعالیت خود را متوقف یا محدود کرده‌اند و در این شهرها بسیاری از بار ترافیکی برای حمل و نقل مسافر و یا مرسولات به دوش سرویس‌های اینترنتی حمل بار و مسافر افتاده است.

در واقع برای افرادی که مجهز به خودروی شهری نیستند و یا استفاده از آن در وضعیت کاری یا مسیر جابجایی خود را به صلاح نمی‌دانند روی به استفاده از این تاکسی‌ها می‌آورند. اما همانطور که گفتیم برای بسیاری از مسیرها در شهرهای مختلف، قیمت ارائه خدمات این سرویس‌ها از ابتدای سال جاری به صورت قابل تأملی افزایش پیدا کرده است. 

شاید بتوان نمونه‌ها و مسیرهایی را پیدا کرد که بعضاً تا 50 درصد نیز قیمت تردد و استفاده از خدمات در آنها افزایش پیدا کرده و این افزایش قیمت منحصر به یک سرویس‌دهنده خاص نیست.

بنابر گزارش خانه ملت، در این خصوص نیز چندی پیش داود محمدی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز این گمانه‌زنی را مطرح کرده بود:

متاسفانه تاکسی‌های اینترنتی که در گذشته قیمت‌های مناسبی را برای سفرهای درون شهری مردم تعیین کرده بودند، امروز از وضعیت فعلی کشور سوءاستفاده کرده و کرایه‌های خود را به شکل قابل توجهی افزایش داده‌اند.

در عین حال این نماینده مجلس پیشنهاد می‌کند که دولت باید در همه کسب و کارهایی که در آنها داد و ستد وجود دارد رو به قیمت‌گذاری بیاورد که البته شاید برخی از کارشناسان با این طرح موافق نباشند و یک راهکار بهتر را ایجاد رقابت سالم بین ارائه‌دهندگان خدمات و نظارت دولت و مراجع قضایی بر نحوه عملکرد آنها بدانند.

به هر حال امیدواریم این موضوع به صورت ویژه از سوی نهادهای مرتبط بررسی شود تا در شرایطی که بسیاری از مردم در تأمین معیشت خود با مشکل مواجه هستند، شاهد اعمالی که نافی عدالت اجتماعی است نباشیم.

Let’s block ads! (Why?)

بازدیدها: 1

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

you're currently offline