فهرست بستن

آنالیز E3 2020 گواهی می‌دهد – افزایش چشمگیر قهرمانان مونث در بازی های ویدئویی

تا به امروز در بازی‌های ویدئویی، اکثریت قریب به اتفاق مواقع، جنسیت شخصیت اصلی بازی‌ها مذکر بوده‌اند و در بیشتر مواقع مردها به زن‌ها در استفاده به عنوان قهرمان بازی ترجیح داده شده‌اند. اما امسال، در سال 2020 برای اولین بار شاهد برقراری توازن در این موضوع بوده‌ایم به طوری که تقریبا در عناوین اصلی عرضه شده، جنسیت مرد و زن شخصیت اول بازی حدودا یکسان بود. به نظر می‌رسد این نشانه‌ای بر این موضوع است که قهرمانان مونث در بازی های ویدئویی در آینده به مراتب بیشتر خواهند بود و این مسلما اتفاق بی سابقه‌ای است که به نوع خود می‌تواند جالب توجه باشد.

تحلیل سالانه Feminist Frequency از رویداد بزرگ E3 2020 و بازی‌های معرفی شده در این مراسم نگاهی بر شیوه تقسیم شخصیت‌های مرد و زن در اشخاص اصلی داستان بازی‌های ویدئویی دارد. همچنین آمار حاصل از این آنالیز نشان می‌دهد چند درصد از بازی‌ها به کاربر این امکان را می‌دهد که جنسیت شخصیت قابل بازی را به میل خود انتخاب کند.

تغییر اساسی صنعت بازی به سمت قهرمانان مونث در بازی های ویدئویی

این آمار از سال 2015 تا به امروز بررسی شده‌اند که هر ساله کفه ترازو به سمت جنسیت مرد بوده است. امسال وضعیت متفاوت بوده و اتفاقی غیر معمول رخ داده است. در 18 درصد از بازی‌های ویدئویی، از زن‌ها به عنوان شخصیت قابل بازی استفاده شده است. این مقدار بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است و برای اولین بار سهم شخصیت‌های قابل بازی مونث بسیار نزدیک به شخصیت‌های مذکر شده است که در 23 درصد از بازی‌ها قهرمان داستان بوده‌اند. نکته جالب توجه این است که بیش از یک سوم از سهم 18 درصدی بازی‌های با قهرمان زن، برای پلی استیشن 5 سونی معرفی شده‌اند.

در این گزارش آمده که نسل جدید کنسول‎های بازی می‌توانند تغییر چشمگیری را رقم بزنند و تاثیر سونی در صنعت بازی عظیم بوده است. فروش پلی استیشن 4 نسبت به ایکس باکس وان در طول دوره زندگی این کنسول بیش از 2 برابر بوده است. بنابراین اگر این موضوع نشانگر یک استراتژی بزرگتر از بخشی از یک سازنده کنسول باشد، باید انتظار تاثیرات بسیار چشمگیرتری را در سال‌های آینده داشته باشیم.

Feminist Frequency در مورد اینکه چه زمانی این تغییر مثبت عملی خواهد شد هنوز مطمئن نیست اما با نگاهی به نتایج سال 2020 می‌توان به آینده امیدوار بود. آمار سال 2020 نمونه از روندی خلاف سابق و نشانه‌ای برای تغییری بزرگ است که می‌تواند منجر به ریشه کن شدن مسئله عدم برقراری عدالت بین جنس مرد و زن حتی در بازی‌های ویدئویی شود.

بیشتر بخوانید: یوبی سافت سیستم مورد نیاز بازی Assassin’s Creed: Valhalla را اعلام کرد

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *