آموزش نصب VPN روی مودم ایرانسل TF-i60 G1

با افزایش فیلترینگ در اینترنت ایران، کاربران زیادی به سوی نصب VPN روی مودم کشیده شدند. چیزی که تا پیش از آن، فقط توسط کاربران حرفه‌ای و خاص استفاده می‌شد؛ به یک مطالبه و نیاز عمومی تبدیل شد.

خوانندگان زیادی درباره نصب VPN روی مودم‌های ایرانسل سوال دارند. مثلا، می‌خواهند بدانند روی مودم ایرانسل TF-i60 H1 یا TF-i60 G1 چه فیلترشکنی نصب می‌شود و چگونه می‌توانند یک VPN روی مودم ایرانسل تنظیم کنند. مهم‌تر، اینکه آیا این VPN کار می‌کند؟ اصطلاحا وصل می‌شود و قابل استفاده است؟

من قبلا در مقاله «آموزش نصب VPN روی روتر و مودم خانگی» به طور عمومی آموزش دادم چگونه یک VPN را روی روتر یا مودم خانگی نصب کنید.

با توجه به درخواست‌ها و تقاضاهای زیاد کاربران، امروز در این مقاله می‌خواهم گام به گام نصب یک وی پی ان L2TP روی مودم ایرانسل TF-i60 G1 را مرور کنیم.

ایرانسل G1 مودم سیم کارتی رومیزی ۴.۵G/TDLTE بسیار خوبی است که اتفاقا از وی پی ان PPTP/L2TP پشتیبانی کرده و به سادگی می‌توانید روی آن یک فیلترشکن نصب و همه دستگاه‌های خود را به اینترنت آزاد وصل کنید. در مقاله «۵ مودم VPN دار سیم کارتی ارزان قیمت» یکی از مودم‌هایی است که پیشنهاد کردیم برای استفاده از وی پی ان بخرید.

اگرچه این آموزش با مودم ایرانسل TF-i60 G1 است ولی تقریبا برای تمام مودم‌های سیم‌کارتی که از وی پی ان L2TP/PPTP پشتیبانی می‌کنند؛ از جمله یوتل L433، ایرانسل FD-i40 B1، ایرانسل TF-i60 H1، ایرانسل TF-i60 B1، هواوی B622، مودم‌های اولاکس و مبین‌نت قابل استفاده است.

خرید VPN برای مودم ایرانسل

پیش از اینکه سراغ آموزش نصب فیلترشکن روی مودم ایرانسل G1 برویم؛ باید این سوال را پاسخ بدهیم که از کجا و چطوری یک وی پی ان برای مودم تهیه کنیم؟

ببینید دوستان، VPN مودم با VPN گوشی و لپ‌تاپ تفاوتی ندارد و فقط شکل تنظیم و راه‌اندازی آن متفاوت است. در مقاله «آیا VPN مودم با VPN کامپیوتر و گوشی متفاوت است؟» به طور کامل درباره این موضوع صحبت کردیم.

همان وی پی انی که برای گوشی، لپ‌تاپ، کامپیوتر و تلویزیون می‌خرید؛ همان اکانت و وی پی ان برای مودم (حالا مودم سیم کارتی یا ثابت از هر برند و شرکت و اپراتوری؛ چه لاک چه آنلاک) استفاده می‌شود.

مودم‌های ارزان قیمت و رده متوسط بازار از وی پی ان‌های L2TP و PPTP پشتیبانی می‌کنند و مودم‌های رده بالا و گران قیمت، پروتکل OpenVPN را هم دارند که میان کاربران طرفداران بیشتری دارد.

بنابراین، اگر تصمیم دارید روی مودم یا روتر خودتان یک فیلترشکن نصب کنید؛ اولین گام باید خرید یک اکانت وی پی ان L2TP یا PPTP باشد.

آموزش نصب فیلترشکن روی مودم ایرانسل

۱- پیش از خرید VPN، مطمئن شوید که مودم شما از قابلیت VPN پشتیبانی می‌کند و چه نوع پروتکلی را دارد.

۲- برای شروع نصب و راه‌اندازی VPN روی مودم ایرانسل G1 به اطلاعات زیر نیاز داریم:

آدرس سرور VPN (به صورت آدرس IP یا URL)

نام کاربری اکانت VPN

پسورد اکانت VPN

کد رمز یا سکرت کد سرور VPN

ممکن است فروشنده وی پی ان به شما چندین آدرس سرور داده باشد که باید یکی را انتخاب کنیم. حتما باید اطلاعات بالا را داشته باشید تا شروع به نصب فیلترشکن کنیم.

اطلاعات اکانت ما در مثال این مقاله:

نام سرور: ۸i.highspeedvpn.pro

نام کاربری: y116

رمزعبور: ۱۲۹۶

کد سکرت: vpnserv

۳- مودم ایرانسل TF-i60 G1 را روشن و از طریق کابل شبکه یا وای‌فای به کامپیوتر یا لپ‌تاپ وصل کنید. می‌توانید از طریق گوشی موبایل هم مراحل نصب وی پی ان را انجام دهید ولی مقداری اذیت‌کننده است.

توجه: باید سیم‌کارت اینترنت موبایل یا سیم‌کارت TDLTE روی مودم انداخته و بسته اینترنت فعال داشته باشد

۴- یک مرورگر وب باز کرده و آدرس آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد نوار آدرس کرده و کلید اینتر را بزنید.

۵- صفحه لاگین به پنل کاربری مودم ظاهر می‌شود. در فیلدهای نام کاربری و پسورد، هر دو admin را بزنید:

 

تنظیمات مودم ایرانسل TF-i60 G1

توجه: admin نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض مودم G1 است. اگر خودتان این اطلاعات را تغییر دادید؛ باید نام کاربری و رمزعبور خودتان را در این مرحله بزنید.

۶- پس از اینکه وارد پنل کاربری یا تنظیمات مودم G1 شدید؛ از منوی بالا سمت چپ روی برگه Settings کلیک کنید:

اتصال مودم g1 به اینترنت tdlte

 

۷- از منوی نوار کناری سمت چپ، روی گزینه VPN بزنید:

 

نصب فیلترشکن روی مودم

۸- حالا، می‌بینید که قابلیت VPN غیرفعال است. از منوی افتادنی Protocol می‌توانید مشاهده کنید که وی پی ان هایی پشتیبانی می‌شود. پروتکل L2TP را انتخاب کنید:

 

تنظیمات vpn مودم ایرانسل

۹- فیلدهای زیر را به نحوی که می‌گوییم؛ پر کنید:

 

بهترین vpn مودم ایرانسل

Host Name: یک نام اختیاری برای سرویس وی پی ان خود انتخاب کنید.

User Name: رمزعبور اکانت وی پی ان L2TP

Password: رمزعبور اکانت وی پی ان L2TP

L2TP Server: آدرس سرور وی پی ان

L2TP MTU/L2TP MRU: روی عدد پیش‌فرض باقی بمانند. در بسیاری از مودم‌ها این عدد ۱۴۰۰ یا ۱۴۱۰ است.

Require CHAP: تیک برداشته شود

Refuse PAP: بدون تیک باقی بماند

Require Authentication: تیک برداشته شود.

به باقی تنظیمات کاری نداشته باشید. در انتها، تنظیمات شما باید مشابه زیر باشد:

 

نصب pptp روی مودم ایرانسل

توجه: در برخی از مودم‌ها از شما یک کد سکرت یا کد احرازهویت نیز درخواست می‌شود که آن‌جا باید Secret کد داده شده توسط فروشنده وی پی ان را وارد کنید.

۱۰- کلید زرد رنگ Submit از گوشه پایین سمت راست را بزنید.

۱۱- مودم را یک بار روشن/خاموش یا ریستارت کنید.

 

آموزش نصب vpn روی مودم ایرانسل

۱۲- دوباره وارد تنظیمات مودم و بخش VPN شوید؛ حالا باید مشاهده کنید وضعیت اتصال وی پی ان (L2TP State) از Disconnect به حالت Connect تغییر پیدا کرده باشد و اطلاعات اتصال به وی پی ان مانند زمان اتصال، آدرس IP وی پی ان، دی ان اس سرور و … را مشاهده کنید.

تبریک می‌گویم؛ اکنون شما موفق شدید یک فیلترشکن روی مودم نصب کنید. حالا، هر دستگاهی به وای‌فای مودم ایرانسل G1 وصل شود؛ اینترنت آزاد و بدون فیلتر دارد و دیگر نیازی نیست برای هر دستگاه یک فیلترشکن نصب و اجرا کنید.

نصب وی پی ان PPTP روی مودم ایرانسل

شاید شما یک سرویس PPTP خریداری کرده باشید و بخواهید آن را روی مودم ایرانسل جی ۱ نصب کنید.

پروتکل L2TP با PPTP تفاوت زیادی ندارد؛ L2TP امن‌تر ولی کندتر است اما PPTP سریع‌تر ولی با امنیت کمتر است. تنظیمات هر دو وی پی ان به یک شکل و مشابه است:

 

اتصال مودم به vpn

۱- از بخش VPN و گزینه Protocol، باید PPTP را انتخاب کنید.

۲- فیلد Gateway (PPTP Server) آدرس سرور وی پی ان را بزنید.

۳- در فیلد User Name نام کاربری اکانت وی پی ان را بنویسید.

۴- در بخش Password، رمزعبور اکانت وی پی ان را درج کنید.

۵- به باقی تنظیمات کاری نداشته باشید و کلید Submit را زده و مودم را ریستارت کنید.

سوالات متداول

بهترین VPN برای مودم کدام است؟

پروتکل OpenVPN تنظیمات و انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به L2TP و PPTP دارد و با وضعیت فعلی اینترنت ایران، سریع‌تر و راحت‌تر وصل می‌شود. معمولا مودم‌های رده بالا OVPN را دارند.

اگر وی پی ان L2TP بخرم؛ با این فیلترینگ شدید اینترنت ایران؛ روی مودم وصل می‌شود؟

اگر سرویس وی پی ان پولی و از یک فروشنده معتبر و خوب که تضمین اتصال می‌دهد؛ بخرید بله می‌توانید روی مودم تنظیم و وصل شوید و هیچ مشکلی نخواهید داشت.

چرا VPN-L2TP روی مودم ایرانسل G1 وصل نمی‌شود؟

اگر مطمئن هستید همه تنظیمات را درست انجام دادید؛ شاید به خاطر قطعی سرور وی پی ان از سمت فروشنده باشد و مقصر شما نیستند. در چندین زمان مختلف امتحان کنید یا آدرس سرورهای مختلفی را در مودم وارد کنید و بعد بررسی شود آیا وصل می‌شود یا خیر.

آیا فیلترشکن‌های رایگان روی مودم کار می‌کنند؟

خیلی بعید است بتوانید با یک وی پی ان یا فیلترشکن رایگان و تنظیم آن روی مودم، اینترنت آزاد با سرعت خوبی داشته باشید.

آیا می‌توانم وی پی ان V2Ray را روی مودم ایرانسل نصب کنم؟

برای نصب فیلترشکن V2Ray یا پروتکل‌های Vmess و Vless روی مودم، باید دستگاه شما فریم‌ویر OpenWRT یا فریم‌ویر اوپن سورس دیگری داشته باشد و آشنایی کاملی با دستورات خط فرمان نصب برنامه روی مودم داشته باشید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.