آموزش حل مشکل عدم اتصال گوشی به وای فای ۵ گیگاهرتز

در چند روز اخیر، کاربران زیادی پیام دادند که گوشی سامسونگ آن‌ها نمی‌تواند به وای فای ۵ گیگاهرتز وصل شود و دنبال علت وصل نشدن گوشی به وای فای هستند.

به ویژه، چند کاربر گفتند پس از آپدیت سیستم‌عامل اندروید گوشی به اندروید ۱۴، دچار این مشکل شدند و فقط می‌توانند به وای فای ۲.۴ گیگاهرتز وصل شوند؛ در صورتی که قبلا به وای فای ۵ گیگاهرتز وصل می‌شدند.

با هم چند احتمال علت وصل نشدن گوشی به وای فای ۵ گیگ و راه‌کار آن را بررسی می‌کنیم اما قبلش نگاهی به سه مقاله زیر بیندازید؛ شاید مشکل شما در آن‌ها باشد:

در این مطلب می‌خوانید:

مودم یا روتر مشکل دارد و وای فای ۵ گیگاهرتز را نشان نمی‌دهد

ابتدا، باید مطمئن شوید مودم یا روتر شما وای فای ۵ گیگاهرتز دارد و فعال است. برخی اوقات، مودم ریستارت می‌شود یا تنظیمات آن دستکاری می‌شوند و به ناخودآگاه، وای فای ۵ گیگاهرتز خاموش یا غیر فعال می‌شود ولی شما فکر می‌کنید مشکل از گوشی است.

یا مثلا فریم‌ویر مودم آپدیت شده و پس از آن، WiFi 5GHZ خاموش شده است.

بررسی کنید آیا با گوشی‌های دیگر یا با لپ‌تاپ، وای فای ۵ گیگاهرتز شبکه شما دیده می‌شود؟ آیا می‌توانید به این شبکه بی‌سیم وصل شوید؟ اگر این‌طور بود که خوب مسلما مشکل از گوشی است ولی اگر همه دستگاه‌های شما وای فای ۵ گیگاهرتز را نمی‌بینند یا نمی توانند به آن وصل شوند؛ مشکل از سمت مودم است.

برای حل مشکل مراحل زیر را طی کنید:

۱- وارد پنل کاربری مودم روتر خود شوید.

۲- وارد تنظیمات WiFi یا Advanced WiFi شوید.

۳- بررسی کنید آیا وای فای ۵ گیگاهرتز روشن و فعال است؟ اگر خاموش شده، باید دوباره آن را روشن کنید و برایش رمزعبور بسازید و روتر یک بار ریستارت شود.

به هر حال مطمئن باشید مودم شما وای فای ۵ گیگاهرتز را نمایش می‌دهد.

بروز مشکل در تنظیمات WPA2/WPA3

اندروید ۱۴ و وای فای ۶ از پروتکل رمزنگاری WPA3 پشتیبانی می‌کنند که جدیدترین پروتکل برای محافظت از اطلاعات روی شبکه‌های بی‌سیم است.

اما اگر یک مودم یا روتر قدیمی داشته باشید؛ احتمالا نهایتا از WPA2 پشتیبانی کند. بنابراین، اینجا ممکن است یک تداخل و عدم سازگاری به وجود بیاید و باعث شود شما روی گوشی اصلا وای فای ۵ گیگ را نبینید.

راه‌حل این است که هر دو دستگاه (گوشی و مودم) یک پروتکل رمزنگاری داشته باشند. بهترین گزینه در این مواقع، انتخاب گزینه WPA2-PSK/WPA3 یا wpa2/wpa3 mixed mode و مشابه آن است.

برای مودم مراحل زیر را بروید:

۱- وارد تنظیمات مودم یا روتر خود شوید.

۲- وارد تنظیمات WiFi یا Advanced WiFi شوید.

۳- برای کانال وای فای ۵ گیگاهرتز، سیستم رمزنگاری (فیلدی به نام Encryption mode یا Protection mode) را انتخاب کنید.

۴- گزینه WPA2 + WPA3 (ممکن است در مودم شما گزینه WPA2-PSK/WPA3 یا wpa2/wpa3 mixed mode باشد) را بزنید.

۵- تنظیمات مودم را ذخیره و یک بار ریستارت کنید.

تنظیمات WPA2/WPA3

در گوشی اندرویدی:

۱- اپ Settings را اجرا کنید.

۲- وارد بخش Wi-Fi یا Network & Internet شوید.

۳- روی شبکه وای فای خود ضربه بزنید.

۴- برگه Advanced یا Network Preferences را انتخاب کنید.

۵- گزینه Security یا Security type را بررسی کنید و اگر روی WPA3 بود؛ روی WPA2 یا WPA2/WPA3 قرار دهید.

۶- نیاز است دوباره رمزعبور وای فای را بزنید که به آن وصل شوید.

مشکل کشور و موقعیت جغرافیایی

دوستی دقیقا با این روش مشکل عدم اتصال به وای فای ۵ گیگاهرتز در گوشی شیائومی نوت ۱۲ را حل کرد.

می‌گفت هرچقدر تلاش می‌کند؛ وای فای ۵ گیگ را نمی‌بیند تا اینکه موقعیت جغرافیایی و کشور گوشی را عوض کرده و از ایران روی کشور هند قرار داده است و به یک باره با یک بار خاموش / روشن وای فای، مشکل حل شده است.

برخی گوشی‌ها برای یک کشور یا موقعیت جغرافیایی ساخته شدند و از یک یا چند باند رادیویی پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، اگر مودم شما روی آن باند رادیویی تنظیم شده باشد؛ طبیعی است که کار نکنند.

تغییر منطقه گوشی کمی مشکل و دردسرساز است و به سختی بتوانید دوباره گوشی را به منطقه اصلی برگردانید. بنابراین، بهتر است باند رادیویی وای فای مودم را عوض کنید؛ شاید مشکل حل شود.

برای این منظور:

۱- دوباره باید وارد پنل کاربری تنظیمات مودم و روتر خود شوید.

۲- وارد تنظیمات وای فای شوید.

۳- کانال وای فای ۵ گیگاهرتز را انتخاب کنید.

۴- باند رادیویی فعلی را تغییر داده و باند دیگری انتخاب کنید.

۵- تغییرات را ذخیره و مودم را ریستارت کنید.

تغییر باند وای فای ۵ گیگاهرتز

حتما چک کنید گوشی شما چه باندهای رادیویی فرکانس ۵ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کند و مودم یا روتر را روی همان باند رادیویی قرار دهید.

پاک‌سازی تنظیمات اشتباه وای فای

علت وصل نشدن گوشی به وای فای می‌تواند به تنظیمات اشتباهی باشد که در گذشته انجام داده‌اید. مثلا، چندین بار رمزعبور را اشتباه زدید یا نام شبکه را در مودم عوض کردید ولی هنوز در گوشی SSID قبلی دیده می‌شود.

به‌ویژه وقتی پیام‌هایی مانند not able to connect to the WiFi network یا Wi-Fi connection problem و if Wi-Fi keeps dropping مشاهده می‌کنید؛ به معنای تداخل تنظیمات وای فای روی گوشی است.

برای حل این مشکل:

۱- صفحه موبایل را از بالا به پایین اسکرول کنید تا آیکون WiFi را مشاهده کنید.

۲- روی گزینه Wi-Fi icon via Notification Panel بزنید یا وارد اپلیکیشن Settings و بعد بخش Wireless & Networks شوید.

۳- روی Wi-Fi بزنید.

۴- برای چند ثانیه، انگشت خود را روی نام شبکه وای فای بگیرید و بعد گزینه Forget را انتخاب کنید.

ریست شبکه وای فای

البته، این روش برای زمانی است که وای فای ۵ گیگاهرتز را می‌بینید ولی نمی‌توانید به آن وصل شوید. اگر کلا، هیچ شبکه وای فای ۵ گیگاهرتز توسط گوشی، شناسایی نمی‌شود؛ مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- اپلیکیشن Settings را باز کنید.

۲- روی گزینه Connection & Sharing بزنید و بعد گزینه Reset Wi-Fi, mobile networks, and Bluetooth را انتخاب کنید.

۳- روی گزینه Reset Settings بزنید.

توجه داشته باشید روش بالا، باعث حذف تمام تنظیمات شبکه گوشی از جمله پسوردهای وای فای می‌شود و باید دوباره از ابتدا همه این اطلاعات را وارد کنید.

سایر روش‌های حل مشکل وای فای ۵ گیگاهرتز

همیشه دنبال دلایل عجیب و غریب برای مشکلات گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها نگردید. گاهی اوقات علت وصل نشدن گوشی به وای فای فقط نام شبکه یا SSID است.

بهتر است از طریق تنظیمات مودم، نام SSID را عوض کنید و بعد با ریست گوشی و مودم، کمک کنید تا همدیگر را به خوبی شناسایی و جفت شوند.

گاهی اوقات یک بار خاموش و روشن کردن گوشی یا زدن روی Airplane Mode و برای چند ثانیه روشن نگه داشتن آن و بعد دوباره برگرداندن به وضعیت خاموش، مشکل وای فای ۵ گیگاهرتز را حل می‌کند.

حتما سعی کنید گوشی را به‌روز نگه دارید و آخرین وصله‌ها و آپدیت‌های نرم‌افزاری را نصب کرده باشید.

ریست گوشی در مرحله نخست و ریست فکتوری در آخرین مرحله نیز روشی برای حل مشکل است اما توصیه می‌کنیم همه ترفندهای بالا را رفته و در صورت نتیجه نگرفتن، سراغ ریست فکتوری گوشی بروید.

و در آخر بررسی کنید آیا گوشی فقط به وای فای ۵ گیگاهرتز مودم شما وصل نمی‌شود و آن را شناسایی نمی‌کند یا کلا هیچ شبکه وای فای ۵ گیگاهرتزی را تشخیص نخواهد داد!


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.