آموزش استفاده از VPN در ایکس باکس

سه روش برای رفع فیلتر و استفاده از VPN در ایکس باکس وجود دارد: نصب VPN روی XBOX، نصب VPN روی روتر و استفاده از فیلترشکن پی‌سی. ما در این مقاله، هر سه روش را توضیح دادیم.

در دنیا از VPN در ایکس باکس برای اتصال امن به اینترنت و حفاظت از حریم خصوصی استفاده می‌شود.

در ایران، از VPN برای اتصال به سرورهای بازی، حتما باید یک VPN داشته باشید. به‌ویژه، اینکه از ابتدای مهرماه ۱۴۰۱، برخی از بازی‌های ویدئویی محبوب فیلتر شدند و دسترسی به آن‌ها با اینترنت ایران ممکن نیست.

استفاده از VPN در کنسول‌های ایکس‌باکس، چند مزیت بزرگ برای شما به همراه دارد. نخست، می‌توانید به سرورهای بازی در سراسر جهان متصل شوید؛ محدودیت‌های جغرافیایی در برخی سرویس‌ها مانند یوتیوب و نتفلیکس را دور بزنید و مهم‌تر از این‌ها، شرکت‌های ردیاب اینترنت و فعالیت‌های آنلاین کاربران را با شکست مواجه کنید.

راه‌اندازی و استفاده از VPN در ایکس باکس، ساده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. در ادامه، به شما آموزش می‌دهیم چگونه کنسول بازی XBOX خود را به یک وی پی ان متصل کنید:

 آموزش نصب VPN بر روی Xbox One: چه چیزی نیاز داریم؟

یک سرویس VPN: اگر از قبل مشترک یک سرویس VPN خوب هستید که کار ساده‌تر شده و فقط به یک روتر بی‌سیم یا مودم روتر نیاز دارید ولی اگر هنوز از سرویس‌های وی پی ان رایگان و ضعیف استفاده می‌کنید؛ بهتر است یک VPN مناسب برای ایکس باکس تهیه کنید.

تجربه کاربران نشان داده سه وی پی ان ExpressVPN و NordVPN و IPVanish برای کار با کنسول‌های بازی سری ایکس باکس بهترین هستند.

البته، شما می‌توانید از هر سرویس وی پی ان دیگری هم استفاده کنید ولی تنظیمات این سه سرویس بهترین پینگ را برای سرورهای بازی در ایکس باکس ثبت کردند.

شما باید اطلاعات حساب کاربری VPN خود شامل آدرس IP، ساب نت ماسک و اطلاعات لاگین به سرور VPN را داشته باشید.

کنسول بازی ایکس باکس وان

کنسول بازی ایکس باکس وان

مودم روتر یا روتر VPN: برای استفاده از VPN روی ایکس باکس، باید یک روتر یا مودم با پشتیبانی از سرویس VPN خود داشته باشیم و بتوانیم وارد پنل کاربری این دستگاه شده و VPN را نصب کنیم. اگر یک مودم یا روتر VPN دارید و کاملا با نحوه ورود به پنل کاربری مدیریت تحت وب آن آشنایی دارید؛ پس در این بخش دیگر کاری ندارید و فقط باید به آموزش زیر مراجعه کنید.

اگر یک روتر یا مودم VPN دارید ولی هنوز یاد نگرفته‌اید چگونه باید وارد تنظیمات آن شوید؛ بهتر است به مستندات و دفترچه راهنمای مودم یا روتر مراجعه کنید. در اینترنت هم ده‌ها سایت، آموزش نحوه ورود به پنل کاربری و تنظیمات مودم‌ها و روترها را آموزش دادند.

اگر هنوز مودم یا روتر VPN خریداری نکردید؛ ما در مقاله «۱۰ نکته‌ای که باید در هنگام انتخاب یک روتر VPN بدانیم» به مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید یک روتر VPN توجه داشته باشید؛ اشاره کردیم.

ضمن اینکه در مقاله‌های «بهترین روترهای VPN در سال ۲۰۲۲» و «۷ مودم برتر مناسب VPN در بازار ایران»، تعدادی از بهترین مودم‌ها و روترهای مناسب برای استفاده از VPN را معرفی کردیم.

روش نخست: اتصال روتر به VPN

۱- وارد تنظیمات روتر خود شوید. به طور خلاصه، باید یک مرورگر وب باز کرده و آدرس IP پنل کاربری روتر یا مودم خود را وارد بخش نوار آدرس این مرورگر کنید و کلید اینتر را بزنید. در صفحه ظاهر شده، باید نام کاربری و رمزعبور ورود به پنل روتر را بزنید تا به تنظیمات دستگاه دسترسی پیدا کنید.

۲- هنگامی که وارد پنل تنظیمات مودم یا روتر VPN خود شدید؛ دنبال برگه‌ای به نام Control Panel یا network settings بگردید. ممکن است در روتر شما این برگه به نام Network یا Basic باشد یا اینکه Settings و Network/WAN Setup نام‌گذاری شده باشد. بسته به برند هر روتر، این نام متفاوت است ولی در کل شما باید دنبال بخش تنظیمات شبکه WAN باشید.

هنکامی که تنظیمات شبکه را در پنل کاربری روتر یا مودم خود یافتید؛ وارد بخش DHCP شده و فیلدهای IP Address و Subnet Mask و Gateway Address را مطابق اطلاعاتی که از اینترنت و وی پی ان خود دارید؛ پر و بعد این تغییرات را روی روتر ذخیره کنید.

تنظیمات DHCP روتر

تنظیمات DHCP روتر

۳- در گام بعدی، باید سراغ بخش VPN تنظیمات روتر خود بروید و اطلاعات اتصال به سرویس VPN خود را وارد کنید. اگر در راه‌اندازی وی پی ان روی روتر یا مودم مشکل دارید؛ مقاله «آموزش نصب VPN روی روتر خانگی» را خوانده و طبق آن عمل کنید. برخی از سرویس‌های وی‌پی‌ان، برای استفاده روی ایکس باکس، تنظیمات خاصی دارند که شما باید از آن‌ها دریافت کرده باشید.

۴- فراموش نکنید که پیش از خروج از پنل تنظیمات روتر، حتما همه تغییرات را ذخیره کرده و روتر را دوباره ریست کنید.

اتصال ایکس باکس به روتر VPN

بهترین و مطمئن‌ترین روش اتصال کنسول ایکس باکس به یک مودم و روتر، استفاده از کابل شبکه است ولی اگر ناچار بودید از وای فای استفاده کنید؛ باز در این شرایط که یک VPN روی روتر تنظیم کردیم؛ اشکالی ندارد:

اتصال xbox به روتر

اتصال xbox به روتر

۱- کنسول XBOX را روشن کنید؛ کلید  Xbox را فشار دهید و وارد Settings شوید.

۲- در زیر بخش settings، گزینه Network را انتخاب کنید.

۳- سراغ گزینه Set up wireless network بروید.

تنظیمات شبکه ایکس باکس

تنظیمات شبکه ایکس باکس

۴- از میان فهرست شبکه‌های وای فای شناسایی شده توسط ایکس باکس، نام شبکه وای فای خود را یافته و روی آن کلیک کنید. سپس، پسورد وای فای خود را بزنید تا ایکس باکس به شبکه وصل شود.

اکنون، ایکس باکس شما به یک اینترنت دارای VPN متصل شده است.

شما آزادانه می‌توانید به هر سرور بازی در سراسر جهان وصل شوید یا یک فعالیت امن در نت داشته باشیم و حریم خصوصی شما تهدید نشود.

روش دوم: تنظیم DNS در ایکس باکس

رفع فیلتر ایکس باکس

رفع فیلتر ایکس باکس

بهترین روش رفع فیلتر ایکس باکس، تنظیم DNS سفارشی روی این کنسول بازی است.

این ویژگی که به Smart DNS معروف است؛ کمک می‌کند تا بدون نیاز به فیلترشکن یا وی وی ان، بتوانید سایت‌ها و سرویس‌های فیلتر شده یا تحریمی از سوی کشورهای دیگر را باز کنید.

وقتی یک DNS برای ایکس باکش تنظیم می‌کنید؛ تمام ترافیک کنسول به سوی سرور DNS مورد نظر هدایت می‌شود که به نوعی یک VPN Server است.

برای ست کردن dns روی ایکس باکس، به دو آدرس IP مانند ۱۷۸.۲۲.۱۲۲.۱۰۰ و ۸.۸.۸.۸ نیاز دارید که به ترتیب Primary DNS و secondary DNS گفته می‌شوند.

مراحل تنظیم DNS در ایکس باکس سری ایکس:

۱- در کنسول بازی Xbox Series X وارد بخش Settings شوید.

۲- در برگه General، گزینه Network settings را انتخاب کنید.

۳- وارد گزینه Advanced settings شوید.

تنظیم Dns برای ایکس باکس

تنظیم Dns برای ایکس باکس

۴- در این مرحله، باید گزینه DNS settings را انتخاب کنید.

Dns برای ایکس باکس

Dns برای ایکس باکس

۵- به صورت پیش‌فرض، تنظیم Automatic انتخاب شده است. شما باید این تنظیم را روی Manual قرار دهید.

۶- در باکس‌های DNS، آدرس دی ان اس Primary DNS و secondary DNS را وارد کنید.

جدیدترین dns برای ایکس باکس

جدیدترین dns برای ایکس باکس

به این نکته توجه کنید که برای ایکس باکس، دی ان اس‌های زیادی وجود دارد ولی شما باید بهترین DNS مناسب کارتان در ایکس باکس را انتخاب کنید.

روش سوم: استفاده از VPN کامپیوتر

اگر موفق نشدید روی مودم یا روتر خود VPN نصب کنید یا تنظیمات Smart DNS به کارتان نیامد؛ روش سومی هم برای اتصال کنسول Xbox Series X به اینترنت آزاد وجود دارد.

کافی است روی کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ خود یک اتصال VPN داشته باشید. در این صورت، می‌توانید کنسول XBOX را به اینترنت بدون فیلتر پی‌سی وصل کنید.

شما می‌توانید به هر دو صورت کابلی یا بی‌سیم، ایکس باکس سری ایکس یا ایکس باکس وان را به هات اسپات کامپیوتر وصل کرده و به راحتی هر سرویس استریم بازی را اجرا کنید.

استفاده از VPN در ایکس باکس

استفاده از VPN در ایکس باکس

برای ویندوز ۱۱، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- کامپیوتر خود را با کابل شبکه به Xbox Series X وصل کنید.

۲- در لپ‌تاپ یا پی‌سی ویندوز ۱۱، اپلیکیشن Settings را باز کنید و به بخش Network & Internet بروید.

۳- وارد بخش Mobile hotspot شوید و بعد گزینه Wi-Fi را در زیر بخش Share my connection from و Ethernet در زیر Share over را انتخاب کنید.

۴- حالا، ایکس باکس خود را روشن و وضعیت اتصال به شبکه آن را بررسی کنید. اگر یک فیلترشکن روی کامپیوتر اجرا شده باشد؛ باید ایکس باکس هم به اینترنت بدون فیلتر وصل باشد.

اگر می‌خواهید ایکس باکس را با وای‌فای به لپ‌تاپ یا پی‌سی وصل کنید؛ باید در مرحله سوم بالا، ابتدا Ethernet را از زیربخش Share my connection from انتخاب و بعد بخش Share over گزینه Wi-Fi را بزنید.

در این صورت، کنسول ایکس باکش به هات‌اسپات وای‌فای شما وصل می‌شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

از طریق

slashgear

منبع

cnet

Adblock test (Why?)

لینک منبع

whistle

doornegar.com

این وبلاگ، جایگزین سیگار برای نگارنده آنست. ظاهربین نباشیم و ظاهرسازی هم نکنیم. این رسانه، متعهد است سکان جهت دهی افکار عمومی را از بوق های تبلیغاتی سنتی و زرد پس بگیرد. تم(پوسته) این بنگاه بازنشر خبر، ترکیبی از رنگ سبز واتساپ، پیمایش بینهایت اینستاگرام و دارک مود توییتر هست. انواع تبلیغات و آگهی شما پذیرفته می شود. برای رزرو جایگاه پیام بازرگانی خود، به شماره ۰۹۳۰۴۲۸۲۵۳۱ پیغام واتساپی دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.