فهرست بستن

آمریکا برای نبرد با هواوی به خرید اریکسون می اندیشد!

۰۸ تیر ۹۹ ساعت ۱۳:۰۵

بنابر یک گزارش تازه، آمریکا با جدیت در اندیشه خرید اریکسون است تا برای نبرد با هواوی در بازار تکنولوژی ۵G دست خالی نباشد.

تکنولوژی ۵G هواوی یکی از بهترین‌ها در دنیاست. کمپانی چینی نه تنها این فناوری را با قیمت ارزان‌تری ارائه می‌دهد؛ بلکه تجهیزات متنوع‌تری را هم در اختیار دارد. نقش پررنگ هواوی در توسعه شبکه ۵G اما واکنش ایالات متحده را در پی داشت؛ از اعمال محدودیت‌ها علیه این شرکت به اتهام جاسوسی برای چین گرفته تا حمایت از رقبای آن. تازه‌ترین اقدام واشنگتن اما تلاش برای خرید اریکسون توسط شرکت‌های آمریکایی است.

ناگفته نماند که ایالات متحده هنوز در زمینه علم و فناوری پیشرو است. بسیاری از چیپ‌ها و نرم افزارهای غیر آمریکایی،  یک یا دو نقطه اتصال با تکنولوژی آمریکایی دارند. در حوزه فناوری‌های مخابراتی که هیچ شرکتی در دنیا بی‌ارتباط با تکنولوژی آمریکایی‌ها نیست. با این حال، هواوی در بازار تجهیزات مخابراتی دنیا با سهم ۲۸ درصدی در جایگاه نخست قرار دارد. همچنین ۲۰ درصد از مجموع پتنت‌های ۵G به نام این کمپانی ثبت شده‌اند.

خرید اریکسون ؛ فاز جدید نبرد با هواوی

دولت ایالات متحده برای پشتیبانی از رقبای هواوی، راه‌های مختلفی را در پیش گرفته که می‌توانیم به تامین سرمایه، حمایت‌های قانونی و مشوق‌های مالیاتی اشاره کنیم. ولی حل نشدن مشکل به طور ریشه‌ای، واشنگتن را بر آن داشته است تا یک گام دیگر به جلو بردارد. به عقیده‌ی مقامات کاخ سفید، خرید اریکسون توسط Cisco می‌تواند اقدام مناسبی برای نبرد با هواوی باشد.

خرید اریکسون

خرید اریکسون

البته مشخص نیست که این سیاست آمریکا جواب می‌دهد یا خیر؟ چون صنعت تجهیزات مخابراتی آنچنان سودآور نیست و به همین علت، بسیاری از کمپانی‌های آمریکایی علاقه‌ای به صرف هزینه برای خرید یک شرکت دیگر ندارند. از طرفی، دولت هم نمی‌تواند کمپانی‌ها را به انجام چنین کاری وادار کند.

باید دید این گزارش تا چه به واقعیت خواهد پیوست؛ اما پیداست که آمریکا پس از تحریم هواوی و تلاش برای متقاعد ساختن دولت‌های هم‌پیمان به اتخاذ سیاست مشابه، همچنان به دنبال تنگ‌تر کردن عرصه بر این کمپانی است. در سوی مقابل، مقامات هواوی اتهامات وارده مبنی بر جاسوسی برای دولت چین را مدام رد می‌کنند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *