فهرست بستن

آغاز راه اندازی شبکه 5G در مشهد پس از تهران و شیراز

هفته گذشته محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که پس از تهران، نوبت به شیراز و مشهد خواهد رسید که پذیرای نسل جدید شبکه موبایلی باشند. حالا پس از شیراز شاهد آغاز راه اندازی شبکه 5G در مشهد نیز هستیم.

شبکه 5G در سال 2020 رفته رفته جای خود را در نقاط مختلف جهان پیدا کرد و تقریباً تمامی شرکت‌های سازنده  مطرح گوشی هوشمند نیز محصولاتی با امکان پشتیبانی از این شبکه راهی بازار کردند. حالا شبکه 5G آرام آرام در ایران نیز در حال پیاده‎سازی است و انتظار می‌رود که با ادامه این روند، در سال 1400 شاهد فراگیری خوبی از آن در سراسر کشور باشیم.

ایرانسل اولین سایت 5G را با همکاری وزارت ارتباطات در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی کرد. در اواخر مرداد ماه دومین سایت نیز راه‌اندازی شد. پس از آن ایرانسل آبان ماه امسال از نخستین سایت خارج از ساختمان با هدف استفاده عموم از نسل جدید شبکه در دانشکده دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس رونمایی کرد. چندی پیش نیز سایت چهارم ایرانسل در پارک آب و آتش راه‌اندازی شد.

راه اندازی شبکه 5G در مشهد و شیراز

روز گذشته از اولین دکل استانی در شیراز و پنجمین سایت 5G ایرانسل در ایران با هدف توسعه شهر هوشمند رونمایی شد و به نظر می‌رسد که پروژه بعدی جزیره کیش باشد. در همین راستا، اپراتور همراه اول نیز دست به کار شد و طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نقاطی از مشهد را به اینترنت 5G مجهز کرده است. جهرمی در حساب اینستاگرام خود گفته است:

“در شب میلاد امام جواد علیه‌السلام، حرم مطهر رضوی و همچنین کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت 5G همراه اول قرار گرفت. فردا (دوشنبه) رونمایی رسمی انجام خواهد شد و مشترکین همراه اول در مشهد هم از نعمت این خدمت برخوردار خواهند شد.”

جهرمی پیش از این اعلام کرده بود که تا پایان اسفند اینترنت نسل پنجم برای کاربران به صورت نقطه‌ای فعال می‌شود. او در ابزار امیدواری کرده بود که تا پایان دولت سایت‌های فعلی را به اینترنت نسل پنج مجهز کرده و آن را به صورت نقطه‌ای برای اینترنت خانگی ارتقا دهند. او ضمن اشاره به اینکه مجوزهای مربوطه در سازمان تنظیم مقررات صادر شده، اذعان کرده بود که برای اینکار نیاز به سرمایه‌گذاری دولت است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *