آخرین تلاش ناسا برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل

حتما خاطرتان هست که کامپیوتر داخلی تلسکوپ فضایی هابل دچار مشکل شده بود و شرکت‌های مختلف (و در راس آن‌ها سازمان ناسا) نزدیک یک ماه در تکاپوی تعمیر آن بودند. حال ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرده که توانسته تا در راستای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل ، آن را به حالت نیمه عملیاتی بازگرداند. برای جزئیات بیشتر با ما همراه باشید.

نحوه تعمیر تلسکوپ فضایی هابل

ناسا برای برطرف کردن مشکل کامپیوتر این تلسکوپ در ابتدا رایانه پشتیبان آن را فعال کرده تا کارهای ضروری آن موقتا برطرف شود و پس از تعمیر سیستم‌های خراب شده، دوباره آن‌ها را به حالت قبل خود برگرداند. ماه گذشته بود که رایانه اصلی تلسکوپ فضایی هابل خراب شده بود و مهندسان ناسا نتوانستند بعد از راه اندازی مجدد، آن را به حالت امن پیش از خراب شدن برگردانند. تکنسین‌های ناسا تصور می‌کردند که مشکل کامپیوتر تلسکوپ فضایی هابل از حافظه‌ی 31 ساله آن باشد اما در نهایت معلوم شد که ایراد کار در واحد کنترل قدرت (PCU) است. هم اکنون رایانه پشتیبان تلسکوپ فضایی هابل با موفقیت آنلاین شده تا این تلسکوپ پس از استراحت چند هفته‌ای به وضعیت عملیاتی باز گردد.

آخرین تلاش ناسا برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل ۱

حساب توییتر تلسکوپ فضایی هابل در توییتی اعلام کرد:

PCU قرار بود تا ولتاژ پنج ولت را برای تلسوپ فضایی هابل تامین کند. زمانی که نوسان یا قطعی برق رخ دهد، تلسکوپ با وقفه کار را انجام می‌دهد تا وضعیت به حالت عادی بازگردد. اکنون ناسا به دلیل انجام عملیات‌های حساسی برای بازگرداندن PCU به مدار، رایانه پشتیبان این تلسکوپ را فعال کرده تا خطری تلسکوپ فضایی دوست داشتی ما را تهدید نکند.

تاکنون تهیه نسخه بکآپ از اطلاعات این تلسکوپ با موفقیت انجام شده و مهندسان ناسا تمام تمرکز خود را بر روی تعمیر تلسکوپ گذاشته‌اند. هنگامی که وضعیت به حالت پایدار بازگردد، فعالیت این تلسکوپ از سر گرفته خواهد شد. عمر تلسکوپ فضایی هابل به انتهای خود نزدیک شده و قرار است در آینده‌ای نزدیک، تلسکوپ فضایی جیمز وب وظایف آن را بر عهده بگیرد.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *